A1 Seviye Egzersizler

Ağu 19, 2021Uncategorized

Sevgili arkadaşlar, beraber egzersiz yapmaya ne dersiniz? Bugün videomuz boyunca A1 seviyesinde özellikle de eğitimlerimize katılan öğrencilerimize sunduğumuz eğitim platformunda bulunan egzersizlerden bazılarını hep birlikte yapacağız. Tabii ki de hepsini yapmayacağız arkadaşlar. Sadece birkaç tanesini yapacağız. Yine geri kalan egzersizlerin tümünü kendiniz yapabileceksiniz ve kendinizi test edeceksiniz. Böylelikle hem A1 seviyesinde olup olmadığınıza bir göz atarsınız hem de eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin neden bu kadar çok başarılı olduğunu ve egzersiz platformundan nasıl yararlandıklarını, eğitimin yanında görmüş olursunuz. Hadi başlayalım.

Egzersiz Kütüphanesi

Eğitimlerimize katılmış olan 10 binden fazla öğrencimizin, eğitimde anlattığım derslerden sonra o dersi anlayıp anlamadıklarını test ettikleri egzersiz kütüphanesine hoş geldiniz arkadaşlar. Şimdi, az sonra egzersizlerimizi yapacağız. Nasıl yapmamız gerektiğini sizlere göstereceğim. 4-5 farklı çeşitlerde egzersiz yapacağız. Yalnız egzersiz yapmadan önce belki sizin hoşunuza gidebilecek bir özellikten bahsetmek istiyorum. Eğer ki egzersiz yapmadan önce bir kayıt olursanız (Kayıtlar tamamen ücretsiz, egzersiz platformuna.), kayıt olduktan sonra yaptığınız egzersizlerin tümünü, doğru veya yanlış yaptığınız yerleri görebilirsiniz. Yani mesela A1 seviyesinde être veya avoir konusuyla ilgili bir ders gördünüz. Geldiniz dersten sonra egzersizleri yapıyorsunuz. Bu konuyla ilgili, bu egzersiz kütüphanesinde 100’den fazla soru var. Gelip verdiğiniz cevapları kaydedebiliyorsunuz ve sonrasında gelip acaba être veya avoir konusuyla ilgili % kaç doğru yaptığınızı görebiliyorsunuz. Yani gelişiminizi takip etmek istersiniz, burada Giriş Yap butonuna tıklıyorsunuz. Eğer ki mail adresiniz varsa buraya yazın şifrenizi de. Yoksa kaydınız, ben tekrardan kendime bir kayıt oluşturacağım sizler için. Email’e, E-mailinizi girin ve şifreye de istediğimiz şifreyi yazabiliriz arkadaşlar. Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz ve kaydımız oluyor. E-mail adresinizi kontrol edin, Spam klasörünü kontrol edin, size üyelik onay linki gönderdik. Şimdi Mail adresinize gideceksiniz ve Mail adresinize gönderilen onay linkine tıklayarak hesabınızı doğrulayacaksınız ve giriş yapacaksınız. Şimdi giriş yaptığınız zaman nasıl bir ekranla karşılaşacağınızı sizlere gösteriyorum.

Mail adresinizi doğrulayıp giriş yaptığınız zaman profil ekranınız çıkacak karşınıza ve giriş yap yazan yerde profiliniz yazacak. Şimdi profilimize tıklarsak herhangi bir soruyu çözmediğimiz için açılan sayfa boş olacaktır. Şimdi soruları çözdükten sonra profilimize geri gelip bakacağız. Şimdi, eğer ki kapsamlı eğitimlerimize kayıtlı değilseniz yapmanız gereken şey burada egzersizlerimizi filtrelemek olacak. Siz, ziyaretçilere açık egzersizlerin üzerine tıklayacaksınız ve burada (açılan sayfada) bütün egzersizleri göreceksiniz. Gördüğünüz egzersizlerin tümü sizlere açık istediğiniz kadar egzersizi yapabilirsiniz. 

A1 à, à la, au, aux Dikte Egzersizi #1

Dilerseniz A1 seviyesinde olan birkaç tane egzersizi hep beraber yapalım ya da konuya göre listeleyip, her konuda olan ziyaretçilere sunduğumuz egzersizleri görebilirsiniz. Mesela burada “à, à la, au, aux Dikte Egzersizi #1” konusunda bir dikte egzersizimiz varmış, ziyaretçilere açık. Bu linke tıklayalım. Gelelim dikte egzersizleri yapalım çünkü dikte egzersizleri gerçekten çok eğlenceli ve belki de egzersizler arasında sizlere Fransızcayı öğretebilecek en büyük kapasiteye sahip olan egzersizler oluyor, dikte egzersizleri. Şimdi Başla ’ya tıklıyorsunuz. Burada karşınızda dikte soruları var, ne yapacaksınız? Bu arada, bu anlattıklarım cep telefonu, tablet, bilgisayar ve hatta evinizde varsa Smart TV, PlayStation üzerinde bile aynı yapılıyor.

 • Burada öncelikle diktede söylenilen şeyin Türkçe çevirisi var. Hemen dinleyelim. (Sesi dinletir) “Je pars aux États-Unis.” (Amerika’ya gidiyorum.) Burada yapmamız gereken, ses de ne duyuyorsak doğru bir şekilde Fransızca olarak yazmamız gerekiyor.
 • (Sesi dinletir) “Je veux un café au lait.” (Bir sütlü kahve istiyorum.)
 • (Sesi dinletir) “Tu es à la caféteria.” (Sen kafeteryadasın.)

 

  Şeklinde bunları yazıyoruz. Siz bu şekilde hepsini doldurduktan sonra (Her egzersizde 10 tane soru var.) Şimdi Bitir butonuna tıklarsanız, karşınızda kaç puan aldığınızı görürsünüz. Ben 30 puan almışım, neden? Çünkü soruların 3 tanesini doğru cevapladım ve 3’ü de doğru, geri kalan soruları cevaplamadığımız için bunlar boştur. Şimdi bu egzersizi yaptıktan sonra ne yapıyoruz? Egzersiz Kütüphanesine geri gelebiliriz, profilimize tıklarsak profilimizde hangi egzersizde kaç puan aldığınızı görebilirsiniz. Ortalama puanımızı da burada görebiliyoruz, gerçekten çok çok önemli, özellikle de gelişimimizi takip etmek için. Şimdi farklı bir egzersiz çeşidi yapmak istiyorum sizinle.

A1 Être ve Avoir Çoktan Seçmeli Soru Egzersizi #1

Être ve Avoir açalım. Çoktan Seçmeli Soru Egzersizini seçelim. Bildiğimiz şıklı soru egzersizleri yapacağız, Şimdi Başla butonuna tıklarsak karşımıza sorular gelecek. 1.Soru İçin Tıkla! Basalım.

 • “Vous … les chats. (avoir)” Burada avoir fiilinin çekimini istiyormuşuz. Vous ile avoir fiilinin çekimi avez’dir. Yani “Vous avez les chats” olacaktır. Cevabı kaydedelim.
 • “Je … un ingénieur. (être)” Être fiilinin çekimini istiyor burada. “Je suis un ingénieur” olacak. Cevabı kaydedelim.
 • “Ils … de bonnes personnes. (être)”  Être fiilinin “ils” ile çekimini istemişiz. “Ils sont de bonnes personnes.” olacak. Cevabı kaydedelim. 

  Bu şekilde kalan soruları da cevaplıyoruz. Buda 2. tip egzersiz çeşididir. Şimdi Bitir’e tıklarsak eğer gördüğünüz gibi 30 puan aldığımızı görebilirsiniz. İlk 3 soruyu doğru cevaplamışız. Yanlış cevapladığımız zamanda hangi şıkkın doğru olduğunu söylüyor bu kısımda. Mesela 4. şıkkı yanlış cevapladınız, neden doğru cevap “êtes” imiş burada? Çünkü “Vous” zamirinin “être” ile çekimi “êtes”dir. Bunlar da bu şekildedir arkadaşlar.

A1 Çoğul Kelimeler Türkçe Fransızca Çeviri Egzersizi

  Gelelim başka bir egzersiz çeşidi daha yapalım, ziyaretçilere açık egzersizlerden. Düzgün cümle kurma egzersizleri var. Düzgün cümle kurma egzersizleri bir tık daha zor oluyor. O yüzden düzgün cümle kurma egzersizlerini yapmayalım şu anda. Fransızca Türkçe Çeviri Egzersizlerine bakalım. Çeviri egzersizi yapalım birde. Aynen şıklı egzersizler gibi olacak ama burada bizlere verdiği şıklar çeviri egzersizlerinin cevabı olacak.

 • “Les clubs n’ouvrent pas aujourd’hui.” Bu cümlenin Türkçe karşılığını soruyor bize.

   1) Kulüpler bugün açılmıyorlar.

   2) Kulüplerimiz bugün açılmıyorlar.

   3) Kulüpleriniz bugün açılmıyorlar.

Doğru cevap 1 şıkkıdır. Cevabı Kaydet diyoruz.

 • “Tous les employés s’inquiètent pour vous.”

   1) Çalışanlar bizim için endişeleniyorlar.

   2) Çalışanlar sizin için endişeleniyorlar.

3) Bütün çalışanlar sizin için endişeleniyorlar.

 Doğru cevap 3 şıkkıdır. Neden? Çünkü burada “Tous les employés (Bütün çalışanlar), s’inquiètent (Endişeleniyorlar),  pour vous (Sizin için)”. Cevabı kaydet diyoruz. 

 Cevaplarımızı kaydettikten sonra Şimdi Bitir butonuna tıklarsak 20 puan aldığımızı görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi diğerleri boş olduğu için sadece 20 puan aldık.

A1 Être ve Avoir Boşluk Doldurma Egzersizi #1

Bir tane daha egzersiz çeşidini sizlere göstermek istiyorum. O da boşluk doldurma egzersizi olacak. Şöyle bir tane boşluk doldurma egzersizi arayalım. Boşluk doldurma Être ve Avoir fiiliyle ilgili.

Boşluk doldurmada bir cümle veriyor bizlere ve cümlenin arasında boşluk olan bir şey var. O boşluğu doldurmamız lazım. Mesela;

 • “Les filles … du maquillage (avoir)” Burada avoir fiilini kullanmamızı istiyorlarmış. Yani bu cümle “Les filles ont du maquillage” olacak ama bu boşluğa sadece ama sadece cümle içerisinde eksik olan bölümü yazıyoruz, yani “ont” yazacağız
 • “Vous … des sujets (avoir)” Tabi ki de “Vous avez des sujets” olacak.
 • “Je … professeur de sport. (être)” Être fiilini kullanmamızı istiyorlar. “Je suis professeur de sport.” şeklinde yapıyoruz.

  Şimdi Bitir butonuna tıklarsak, 30 puan aldığımızı görebilirsiniz.

  Egzersizlerin tümünü yapmak istemiyorum sizlerle. Gerçekten çok fazla egzersiz var. Özellikle A1 seviyesindeki bu egzersizleri kesinlikle yapmanızı istiyorum. Bir sonraki videomuzda belki de A2 seviye egzersizleri yaparız. 

Resmi Sertifikamız

Mesela şu ana kadar 4-5 tane egzersiz yaptık, profilimize bakalım. Ortalama Normal Egzersiz Puanımız 27.50 puanmış ve burada da alınan puanları görebiliyorsunuz. Hangi egzersizden kaç puan aldığınızı İncele butonuna da tıklarsak çıkan sayfada hangi soruları yanlış yaptığınızı bile görebilirsiniz. Yani öyle bir sistem kurduk ki gerek sizler gerekse biz, sizin tam olarak gelişiminizi takip edebiliyoruz ve nerede takıldığınızı görerekten belki de eğitimin geliştirmelerini, o konu üzerinde daha da fazla yaparak daha yüksek puanlar almanızı sağlayabiliyoruz. Bu arada burada gördüyseniz Ortalama A2 Sertifika Puanı ve Ortalama B2 Sertifika Puanı var. Bu sertifika puanlarını da çok yakında açıyoruz. Bu sertifika puanları tamamen eğitimin sonuna geldiğinizde ve sizlere bir sınav sunduğumuzda, bu egzersizleri bir sınav şeklinde size sunabileceğiz ve bu sınavın sonuçlarını burada görebileceksiniz. Sınav sonucu puanına göre sizlere sertifika vermeye başlayacağız. Zaten şu an sertifika veriyoruz ama şu anki verdiğimiz sertifika sadece eğitimi bitirdikten sonra verdiğimiz sertifikadır ama şu anda Fransa hükümetiyle, özellikle de Eğitim Bakanlığıyla yazışmalarımız sürüyor ve çok yakında sizlere verdiğimiz sertifikaları Fransa’daki resmî kurumlarda da kullanabileceksiniz ve bunun için Eğitim Bakanlığından bizlere sertifika puanlarının en az kaç olması gerektiğini söylemelerini bekliyoruz. Mesela bize derlerse ki: “Sertifika puanları en az 90 olacak.” Yani sizin çözeceğiniz sertifika sınavından sizlere soracağımız 100 sorudan 90 tanesini doğru bilirseniz sertifika sahibi olacaksınız ve bunu tam olarak bize Fransa Hükümeti, Fransa Millî Eğitim Bakanlığı söyleyecek.

10 Binden Fazla Egzersizimiz

İşte size eğitimlerimize katılan 10 binden fazla öğrencimizin nasıl Fransızcayı bizimle öğrendiğini bir kez daha göstermiş oldum. Zaten eğitim platformundan bütün videolar, dokümanlar her şey var. Sonrasında gelip öğrencilerimiz egzersiz platformuna da giriş yaparak da egzersiz platformunda bulunan 10 bin egzersizi çözüyorlar ve 10 bin egzersiz artı eğitim platformunda gördükleri dersler derken Fransızca’da akıllarında hiçbir soru işareti kalmadan en yüksek seviyelere bizimle bu şekilde geliyorlar. Umarım video hoşunuza gitmiştir. Videodan hemen sonra gidin egzersizleri yapın arkadaşlar, hatta gerekiyorsa profilinizi de oluşturun ve profiliniz üzerinde gelişiminizi takip edin. Bundan sonraki videoda A2 seviye egzersizler yapmak istiyorum sizinle ve hatta dilerseniz 1-2 tane egzersizi baştan sona kadar beraber yaparız. Bu videomuz bir tanıtım videosu gibi oldu ama sonraki yapacağımız videoda çok daha kapsamlı bir şekilde egzersizler yapabiliriz beraber. Artık bir sonraki videomuzda Instagram sayfamızda, online eğitimlerimizde görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın, kendinize iyi bakın!

 

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This