B1 Seviye Egzersizler

Eyl 2, 2021Uncategorized

Arkadaşlar birlikte B1 seviye egzersizler yapmaya ne dersiniz? Ayrıca videonun sonuna geldiğiniz zaman sizler için onlarca hazırladığımız egzersizleri ücretsiz bir biçimde yapabileceksiniz ve kendi seviyenizi, gerçekten B1 seviyesinde olup olmadığınızı bizzat kendiniz test edebileceksiniz.

Fransızca Öğreniyorum Youtube kanalımıza hoş geldiniz. Her zaman söylüyorum Instagram sayfamıza katılan öğrencilerimize de söylüyorum, diyorum ki; Fransızca öğrenmek istiyorsanız Youtube kanalımıza değil, eğitimlerimize katılmalısınız. Youtube kanalımızda hep Fransızca ile ilgili genel bilgiler, egzersizler, sonrasında Fransızca ile ilgili genel kültürle ilgili videolar yapıyoruz ama gerçek Fransızca eğitimimizin bu 10.600 tane öğrencinin bugün itibariyle, 14 Mayıs itibariyle 10.600 tane öğrencinin Fransızca öğrendiği yer Youtube kanalımız değil, online eğitimlerimiz oluyorlar. Online eğitimlerimizi görmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. https://fransizcaogreniyorum.net/online-fransizca-kursu/

Bu arada eğer ki hala Instagram sayfamızı takip etmiyorsanız şu anda videoyu durdurun ve aşağıda Açıklamalar bölümünde bulunan Fransızca Öğreniyorum Instagram sayfasını hemen takibe başlayın çünkü buradaki Instagram sayfamızda her gün 3 tane yeni Fransızca kelime paylaşıyoruz. Sadece kelime paylaşmakla kalmayıp bu kelimelerin Türkçe karşılıkları, Fransızca örnek cümle, Türkçe çevirisi ve bununla da kalmayıp Fransızca örnek cümlenin okunuşunu da dikte şeklinde dinleyerek görebiliyorsunuz. Yani Fransızca öğrenmeniz için sizlere hem online eğitimimizi hem de Instagram sayfamızı sunuyoruz. Bu video boyunca eğitimlerimize katılan 10.600 tane öğrencinin aynı anda giriş yapıp egzersizler çözebildiği eğitimde öğrendikleri konuyu anlayıp anlamadıklarını bizzat test edebildikleri egzersiz platformuna gideceğiz. Egzersiz platformunda B1 seviye birkaç tane egzersiz yapacağız birlikte. Sonrasında videonun sonuna geldiğiniz zaman hemen aşağıda (Youtube Kanalı için) Açıklamalar bölümünde bulunan bağlantı linkinden sizler de gidip sizler için hazırladığımız onlarca B1 seviye Fransızca egzersizi yapabileceksiniz. Hadi başlayalım!

 https://fransizcaogreniyorum.net/egzersizler/

Egzersiz Kütüphanesi

10.600 tane öğrencimiz bugün itibariyle nasıl Fransızca egzersizler yapıyorlar? Eğitimde gördükleri bizzat benim anlattığım dersleri anlayıp anlamadıklarını nasıl test ediyorlar onları şimdi size göstermek istiyorum, ayrıca bu Egzersiz Kütüphanesinde bugün itibariyle bulunan 7120 tane egzersizin tümüne, online eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin tümü ücretsiz bir biçimde istedikleri yerden cep telefonu, tablet ya da bilgisayarlarıyla ulaşıyorlar. Bu 712 tane egzersizden birkaç tanesini sizlere ücretsiz olarak sunacağım bu video boyunca ayrıca videodan sonra gidip kendiniz de bu egzersizleri yapabileceksiniz. 

Şimdi ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle https://fransızcaogreniyorum.net/egzersizler/ sayfasına geleceksiniz. Buraya geldikten sonra dilerseniz kayıt olun çünkü kayıt olduğunuz zaman profilinize tıkladığınızda burada şu ana kadar yaptığınız egzersizleri görebileceksiniz, aldığınız puanları görebileceksiniz, egzersizlerin neresinde yanlış yaptığınızı görebileceksiniz ve tabii ki de doğruları da burada göreceksiniz ve tam olarak nerede yanlış yaptığınızı neyi anlamadığınızı test edebileceksiniz ki  eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin o büyük başarılarının belki de en büyük sebeplerinden biri de budur. Buraya geldikten sonra eğer ki eğitimlerimize katılmadıysanız buraya gelin (Egzersizleri Üyelere / Ziyaretçilere Açık olarak Listele) öncelikle filtreleme yapmanız lazım. Filtreleme bölümünde Ziyaretçilere Açık Egzersizler’i görüntülemeniz lazım. Bu egzersizlerin tümü, şu anda sizin tarafınızdan yapılabilir. Burada aşağıya gelip B1 seviye egzersizleri bulacaksınız. Bakın burada egzersizlerin B1 seviye olanlarını görüyorsunuz. Şimdi birkaç tanesini beraber yapalım.

B1 Superlatifs Çoktan Seçmeli Soru Egzersizi #1

Mesela Superlatif egzersizleri var. Üzerine tıklayalım. Bu egzersizimiz çoktan seçmeli soru egzersiziymiş yani bir soru soruluyor ve sonrasında şıklarla veriliyor bize, harf şeklinde şıklardan hangisi doğruysa onu işaretlememiz yetiyor. Şimdi Başla ‘ya tıklarsak egzersize hemen başlayabiliyoruz. Bakalım hangi sorularla karşılaşacağız. 

Birinci soru için tıklayalım, bu arada bu sayfalar tablet, bilgisayar, telefon her yerde ulaşılabilir arkadaşlar sonuçta teknoloji ilerledi. Nasıl ki Fransızcayı sizlere dünyanın her yerinde öğretebiliyorsak aynı şekilde egzersizlerimize de dünyanın her yerinden istediğiniz zaman giriş sağlayabilirsiniz. 

 • “Cette maison est…(en küçük)” 

A-) la moins petite (en küçüğün de küçüğü / minnacık)

B-) la plus petite (en küçük)

C-) la plus grande (en büyük)

Cette maison dediğimiz için bu bir feminin’dir. Soruda en küçük dediği için doğru cevap B şıkkı la plus petite olacaktır.

 • “George est… (en sabırlı).”
 1. A) la plus bavard (en geveze / konuşkan)
 2. B) le plus patient (en çok sabırlı)
 3. C) le moins patient (en az sabırlı / sabırsız)

George bir masculin’dır. Neden çünkü bir beyefendiden bahsediyoruz. “la plus bavard” zaten bunu elememiz lazım çünkü burada la ile başlıyoruz, George masculin olduğu için le ile başlamamız lazım. Bu arada Uluhan Hoca ne diyor? “La plus bavard, le moins patient, le plus patient” Bunlar ne demek diyorsanız arkadaşlar demek ki hala B1 seviyesinde değilsinizdir. O yüzden bir önceki yaptığımız videolara tekrardan gidip A1 ve A2 seviyesinde yaptığımız egzersiz videolarını izlemenizi ve o videolarda acaba anlıyor musunuz anlamıyor musunuz onda da test etmeniz lazım. Sabırlı demek Fransızca’da patient anlamına gelmektedir. Doğru cevap B şıkkıdır. Cevabı Kaydet diyelim. 

 1. “C’est la ville où il y a… de pollution.(en az)” 
 1. A) le plus (en çok)
 2. B) la moins (en az)
 3. C) le plus grand (en büyük)

  Tabii ki de en az dediğimiz için le moins doğru cevap olacaktır. Cevabı Kaydete tıklıyoruz ve buraya gelip Şimdi Bitir’e tıklarsak toplamda 30 puan aldığımızı görebiliyoruz. 

  Bu arada egzersizlerimizin şöyle bir özelliği de var. Yanlış yaptığınız zaman sizlere nerede yanlış yaptığınızı söylüyor ve doğru cevabı da söylüyor. Bakın! Mesela 4. soruya cevap vermedik ama cevap verseydik ve yanlış olsaydı burada yanlış cevapladınız, doğru cevap “le plus vite” olacaktı. Peki neden doğru cevap “le plus vite” ? En hızlı kelimesinin karşılığı “le plus vite” şeklinde burada yazılırdı. Egzersiz kütüphanesine geri gidelim ve burada B1 seviyesinde bir tane daha egzersizi açalım, birlikte yapmaya çalışalım içerisindeki soruları. Burada gördüğünüz gibi yaptığınız egzersizlerde aldığınız puanları da egzersizler kısmında görebiliyorsunuz. 30 puan almışız. Superlatifs’i yaptık. 

B1 Futur Proche Dans le Passé Boşluk Doldurma Egzersizi #1

  B1 Futur Proche Dans le Passé Boşluk Doldurma Egzersizleri var. Boşluk doldurma egzersizi yapalım çünkü boşluk doldurma egzersizleri çok eğlenceli oluyorlar. Egzersize tıklayıp girdikten sonra aşağıda çıkan boşlukları dolduracağız. 

   Futur Proche Dans le Passé: Önceden yapılması gereken ama yapılmayan şeylerden bahsederken kullanılır; Bitirecektim, dönecektik ama olmadı, bitirecektim ama zamanım olmadı, uyuyacaktın ama uykun yoktu, gidecekti ama gidemedi gibi cümleleri kullanırken biz Futur Proche Dans le Passé’den bahsediyoruz ve bunun tabi ki de bazı kuralları var. Hemen bakalım.

 1. “J’…  finir mes devoirs.” bitirecektim anlamında kullanmamızı istiyor. 

            “J’allais finir mes devoirs.” (Ödevlerimi bitirecektim.) doğru cevap olacaktır.

 1. “Nous … rentrer à pied (dönecektik).”   

            “Nous allions rentrer à pied.” (Geri yürüyerek dönecektik.)

 • “Tu … dormir toute la journée(uyuyacaktın).”

            “Tu allais dormir toute la journée” (Bütün gün boyunca uyuyacaktın.) 

Şimdi bitir dersek, gördüğünüz gibi 30 puan yine aldık. Bu arada yanlış yaptığımız zaman burada neden yanlış yaptığımızı da görebiliyoruz. Geri gelelim ve bir tane daha egzersizi sizlere göstereyim arkadaşlar.

B1 Pronoms Possessifs Türkçe Fransızca Çeviri Egzersizi #2

Pronoms Possessifs Türkçe-Fransızca Çeviri Egzersizleri yapalım. Şimdi Başla’ya tıklıyoruz ve 1. şıkka tıklayarak egzersizlerimizi çözmeye başlayabiliyoruz.

 • “Ce chapeau est le mien.”
 1. A) Bu şapka benimkidir.
 2. B) Bu şapka onunkidir.
 3. C) Bu şapka sizinkidir.

Le mien dediği için “Bu şapka benimkidir.” doğru cevap olacaktır.

 • “Le tien est large.”
 1. A) Benimki geniştir.
 2. B) Seninki geniştir.
 3. C) Onunki geniştir.

Le tien dediğimiz için “Seninki geniştir.” olacaktır.

 • “Le sien est resté ici.”
 1. A) Sizinkiler orada kaldı.
 2. B) Benimki orada kaldı.
 3. C) Onunki burada kaldı.

Le sien dediği için “Onunki burada kaldı.” doğru cevap olacaktır. Şimdi Bitir’e tıklarsak, burada da 30 puan aldığımızı görebiliriz. Çıkan sayfada da aynı şekilde eğer ki yanlış yaparsak yanlış yaptığınız soruda yanlış yaptınız diyecek ve doğru cevabın ne olduğunu sizlere gösterecektir.

Eğitimlerimize Katılan 10 Binlerce Öğrencimiz

İşte eğitimlerimize katılan artık 10 binlerce diyeceğim çünkü 10 bini geçtik. 10 binlerce öğrencimiz egzersiz platformunda bu şekilde egzersizler yaparak kendilerini test edebiliyorlar. Tabii ki de eğitim bunlarla sınırlı değil. Eğitim videolarını, dokümanları, pdf dokümanlarını, yazılı dersleri işledikten sonra o videoda anlatılan konuyu anlayıp anlamadığını gelip burada egzersiz platformunda test ediyorlar. Egzersiz platformundaki testlerden sonra ben öğrencilerime şunu söylüyorum: “Eğer ki egzersiz platformunda ilgili konuyla alakalı egzersizlerde yaklaşık %70’den az doğru biliyorsunuz demek ki o konunun tekrarlarını görmeniz lazım.” Anlamadıkları yer olursa bunlara rağmen ne yapıyorlar? Bu sefer geliyorlar akademide öğretmenlerine istedikleri zaman istedikleri yerde sorularını soruyorlar ve öğretmenlerinden yardım alıyorlar. “Öğretmenim ben bu videoyu, dersi gittim işledim, anlamadım, gittim egzersizleri de yaptım, ona rağmen de anlamadım acaba neden bu böyle?” diye gelip soruyorlar ve öğretmenlerinden yardım isteyerek Fransızca’da ilerlerken akıllarında en ufak bir soru işareti kalmadan ilerliyorlar ve eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin başarılarının en büyük sebeplerinden biride tabii ki bu yöntemdir çünkü Fransızca öyle bir dil ki bugün öğrendiğimiz derste aklınızda en ufak bir soru işareti bile kalsa yarın onun üzerine koyarak ilerleyeceğimiz derslerde illaki karşımıza anlamadığımız şeyler çıkacak ve temel sağlam olmadığı için maalesef üzerine ne koyarsak koyalım onlarda sağlam olmayacaktır. Videoyu bu zamana kadar izlediyseniz hepinize çok çok teşekkür ediyorum. Hala Youtube kanalımıza abone değilseniz abone olabilirsiniz. Artık bir sonraki Youtube videomuzda, online eğitimlerimizde, akademimizde, Instagram sayfamızda ve belki de yeni çıkacak olan Uteira uygulamamızda görüşmek üzere, şimdilik hoşça kalın!

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This