A2 Seviye Egzersizler

Ağu 26, 2021Uncategorized

Arkadaşlar, beraber A2 seviye egzersizler yapmaya ne dersiniz? Üstelik videonun sonuna geldiğinizde tamamen kendinizin de yapabileceği ve hatta kendinizi test edebileceğiniz egzersizlere de sahip olacaksınız ve bunları sizlere ücretsiz bir şekilde sunacağım.

Videomuz boyunca bizim online derslerimize katılmış bugünün tarihi itibariyle yani 7 Mayıs 2021 tarihi itibariyle 10.500 tane öğrencimizin aynı anda girip test yapabildiği, egzersiz yapabildiği, kendi Fransızca Seviyelerini ölçebildiği egzersiz platformumuz üzerinde beraber A2 seviye testler yapıyor olacağız. Farklı testler olacak, eğlenceli olacak. Bu videoyu çekmemi isteyen sevgili Instagram takipçilerimi selamlıyorum ve kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde sevgili öğrencilerim, hepinize de selamlar. Hadi başlayalım!

602 Egzersiz, 6020 Tane Soru

Bugün itibariyle eğitimlerimize katılan bütün öğrencilerimize 602×10’dan, 6.020 tane soruyu, egzersizi sunmaktan gerçekten çok çok mutluyum arkadaşlar. 602 toplam egzersiz, tamamen egzersiz sayılarımızı söylüyor ve her egzersizin içinde 10 tane soru var yani toplamda 6.020 tane soruya eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz bugün itibariyle sahipler ve öğrencilerimizin tümüne söz verdiğim gibi bu soruları 10.000’e tamamlayacağız. Yani buradaki toplam egzersiz sayısı 1000’e ulaşacak. Böylelikle eğitimlerimizin yanında Fransızcalarını, hem eğitimde anlattığım dersi test etmeleri için hem de başka bir Fransızca öğrenme kaynağı olarak kullanmaları için Egzersiz Kütüphanesi’ni tamamen öğrencilerimize sunuyor olacağız ki öğrencilerimiz zaten bu kütüphaneye yaklaşık 6 aydır erişim sağlıyorlar.

Egzersiz Kütüphanesi’nin amacı tamamen Fransızca ile ilgili; soruları çözmeniz, kendinizi test etmenizdir. Bugünkü gördüğünüz konuyu çok iyi anlayıp anlamadığınızı aslında burada göreceksiniz. Mesela burada bütün konular var, konuların başında hangi seviyede olduğu yazıyor, sonrasında hangi konu olduğu yazıyor. Eğer ki sizin de çözmek istediğiniz bir konu varsa buraya gelip çözebilirsiniz arkadaşlar. Egzersizlerimizin tümü herkese açık değil, aslında buraya geldiğinizde fark edebilirsiniz. Burada Ücretli Üyelere Açık, yani Ücretli üyeler eğitimlerimize katılan öğrenciler. Diğerlerinde ise Ziyaretçilere Açık‘lar var yani bugün itibariyle eğitimlerimize kayıtlı değilseniz, bizleri sadece Youtube kanalımızdan takip ediyorsanız Ziyaretçilere Açık olan egzersizlerin tümünü yapabilirsiniz arkadaşlar. Bugün zaten onları yapacağız. 

Şimdi buraya (Egzersizleri Üyelere/ Ziyaretçilere Açık Olarak Listele) gelip öncelikle Ziyaretçilere Açık Egzersizleri seçebilirsiniz. Buradan yine ziyaretçilere açık gördüğünüz gibi bir sürü egzersizlerimiz var. Hatırlarsanız geçen hafta yine egzersizler yapmıştık hep beraber ve egzersizlerden aslında hepsini yapmamıştık 10 sorudan 2’sini yapmışız. Üçünü, üçünü yapmışız buralarda da. 10 tane soru var, her soruyu doğru bildiğiniz zaman sizlere 10 puan veriyor. Burada da kaç puan aldıysanız o puanı yazıyor, böylelikle o konuyla ilgili ne kadar bilgi sahibi olup olmadığınızı bu şekilde anlayabiliyorsunuz. Şimdi ziyaretçilere Açık olan egzersizlere geldik ve burada A2 seviye egzersizleri bulacağız. Mesela A2 Soru Sorma Kalıpları varmış, çoktan seçmeli egzersizler, başka bir şey yapalım. 

A2 Futur Simple Türkçe Fransızca Çeviri Egzersizi #1

A2 Futur Simple Türkçe Fransızca Çeviri Egzersizleri varmış, hadi bakalım çeviri egzersizleri gerçekten çok çok eğlenceli oluyorlar, hep beraber yapalım arkadaşlar. Buraya gelip Şimdi Başlaya tıklıyorsunuz ve burada karşınıza çeviri egzersizleri geliyor. (1. Soru İçin Tıkla!) Bu arada bu ekran, cep telefonu, tablet ve bilgisayar her yerde aynı olacaktır. 1. Soru İçin Tıkla veya işte diğer sorular için tıkladığınız zaman karşınıza yine o sorular gelecek. Zaten sizlere sunduğumuz eğitimin amacı tamamen cep telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız aracılığıyla dünyanın her yerinden istediğiniz saatte ve istediğiniz kadar eğitimlere bağlanıp Fransızca öğrenmek ve bu da eğitimlerimize katılan öğrencilerimize sunduğumuz hizmetlerimizden sadece bir tanesi. 

 Buradaki Fransızca olan metni Türkçeye çevirmenizi istiyoruz aslında. 

 1.  “Je mettrai le seau dans le jardin.”
 • Kovayı bahçeye koyacağım. 
 • Kovayı bahçeye koyacaklar. 
 • Kovayı bahçeye koyacağız. 

 Buradaki doğru cevap tabii ki de 1 numara olacak. Neden? Çünkü buradaki öznemiz zaten “Je” dür. Cevabı Kaydet diyoruz. Cevabı Kaydet demeden cevabınız kaydedilmez. 

 • “Les oiseaux voleront librèment.” 
 • Kuşlar özgürce konacaklar. 
 • Kuşlar özgürce ötecekler. 
 • Kuşlar özgürce uçacaklar. 

 Tabii ki de “Kuşlar özgürce uçacaklar.” olacak. Üç tane soru yapalım buradan. Bir tane daha yapalım.

 1. “Tu trouveras l’amour de ta vie.” 
 • Hayatının aşkını bulacak. 
 • Hayatımın aşkını bulacağım. 
 • Hayatının aşkını bulacaksın. 

Buradaki öznemiz “Tu” olduğu için yani “Sen”’den bahsettiğimiz için doğru cevap 3 olacak. Bu şekilde bütün soruları cevapladıktan sonra Şimdi Bitir’e tıklarsanız kaç tane doğru cevabınız olduğunu görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi ben 30 puan almışım arkadaşlar. Burada yanlış yaptığınız cevapları da görebileceksiniz ve ayrıca hangi cevabın doğru olduğunu da sistem burada size gösterecektir. Bir tane daha yapalım, Ziyaretçilere Açık Egzersizler dedik. Buradan geliyoruz A2 seviyelere, bakalım başka neler varmış?

A2 Passé Composé Çoktan Seçmeli Soru Egzersizi #1

Passé Composé Çoktan Seçmeli Soru Egzersizi, hadi bakalım!  Şimdi Başla diyelim. A2 Seviye Passé Composé’ yi yapacağız. 

 •  “Nous avons…(regarder) un film.” Burada regarder fiilinin participe passé zamanını soruyor çünkü burada gördüğünüz gibi boş kalmış buradaki doğru cevap tabii ki de regardé olacak. “Nous avons regardé un film.” Cevabı kaydet diyoruz. 
  1.  “Nôtre bébé est…(naître) dans une clinique.” Burada naître yani “doğmak” fiilini kullanmamızı istiyor. Burada tabii ki de naître fiilinin participe passé çekimi olacak. “Nôtre bébé est dans une clinique. şeklinde yazarız. 
 •  “Tu as …(lire) un livre dans la bibliothèque.” Burada lire yani okumak fiilini kullanmamızı istiyor. Lire fiilinin participe passé çekimi lu olacaktır. “Tu as lu un livre dans la bibliothèque.” diyoruz.

3 tane soruyu yaptık ve Şimdi Bitir’e tıklarsak 30 puan aldığımızı burada görebilirsiniz. Bu arada bu soruların aslında bir güzelliği daha var. Yanlış yaptığınız zaman sizlere doğru cevabı söylüyoruz, doğru cevabı söylemekle kalmayıp bu doğru cevabın neden doğru olduğunu da sizlere söylüyoruz. Neden doğruymuş mesela buradaki doğru cevap? (4. Sorudan bahsediyor, “Nous avons …(commencer) une nouvelle tendance.”) Çünkü commencer fiilinin “passé compose” çekimi “commencé” dir.

Egzersiz Kütüphanesine devam edelim, buraya (Egzersizleri Konuya Göre Listele) geliyoruz ve burada bütün egzersizlerimizi görebiliyoruz. Bir tane de boşluk doldurma egzersizi yapalım. Çünkü boşluk doldurma egzersizleri gerçekten çok çok önemli oluyorlar. Zaten siz gelip Egzersiz Kütüphanemizde aradığınız zaman bir sürü karşınıza çıkacaktır. Boşluk doldurma egzersizleri sanırım en fazla A1 seviyesinde var. 

Siz gelip burada (Egzersiz Kütüphanesinde) ararsınız. Hangisi size uygunsa buradan seçip yapabilirsiniz ama bana sorarsanız: “En çok hangi egzersizi seviyorsun?” diye, benim en çok sevdiğim egzersizler dikte egzersizleri oluyor. Aynı şekilde burada bulmacada yapabilirsiniz. Mesela A2 Seviye Genel Bulmacalar var burada hatırladınız mı? Bununla ilgili videolar çekmiştik. Bu genel bulmaca egzersizleri de sizlere hem öğretecek hem de oynayarak aslında çok daha eğlenceli bir şekilde Fransızcayı pekiştirmenizi sağlayacaktır.

 Ayrıca bir önceki videoda anlatmıştım size. Eğer ki egzersiz kütüphanesine gelip kayıt olursanız, kayıt olduğunuz zaman profilinize tıklayıp, burada yaptığımız egzersizleri ve aldığımız puanların tümünü görürüz ve böylelikle o konuyu anlayıp anlamadığınızı karşılaştırabilirsiniz. Mesela bu konuya (A2 Futur Simple Türkçe Fransızca Çeviri Egzersizi #1) gelip acaba neden 30 puan aldım diye kendinize sorarsanız. İncele butonuna tıklarsınız ve İncele bölümünde doğru verdiğiniz cevapların ve yanlış verdiğiniz cevapların tümünü görebilirsiniz.

Yalnız Sizler İçin 10.000 Egzersiz

Sizlere bu imkanları sunabildiğim için gerçekten çok çok mutluyum aslında. Bundan 1 sene önce öğrencilerimize sadece online eğitim platformumuzu ve akademiyi sunabiliyorduk. Bugün itibariyle online eğitim platformu, akademimiz, canlı derslerimiz, konuşma derslerimiz, sonrasında 10.000 egzersiz. Aslında dün Instagram canlı yayınında da aynısını söyledim. 10.000 egzersiz deyince böyle dile çok kolaymış gibi görünüyor aslında ama arkadaşlar 10.000 egzersiz demek günde 10 tane egzersiz bile yapsanız 1000 günde yani 3 senede bitecek demektir. Günde 10 egzersizden 3 yılda bitecek şekildedir. Yani size öyle bir imkân sunuyoruz ki belki de bu imkânı dünyanın en iyi üniversiteleri bile öğrencilerine sunmuyordur. Sizlere gerçekten bunları sunabildiğim için çok çok mutluyum.

Umarım video hoşunuza gitmiştir. Hemen videodan sonra gidin egzersizleri çözmeye başlayın. Kaydınızı yapın, kaydınızı yaptıktan sonra egzersizlerinizde ne kadar doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edebileceksiniz. Nasıl kayıt olacağınızı bilmiyorsanız bundan bir önceki videoda A1 Seviye Egzersizler Çözüyoruz videosunda sizlere nasıl kayıt yapmanız gerektiğini de göstermiştim. Artık bir sonraki videomuzda, online fransızca eğitimlerimizde, youtube yayınlarımızda görüşmek üzere. Kendinize çok çok iyi bakın!

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This