fbpx

Zinciri Kırmadan Öğrenme Metodu

Nis 29, 2021Uncategorized

Fransızcanızı geliştirebilmeniz için sizlere  bir metot ve bir hediye vereceğim. Bu sizler için hazırladığım hediye sayesinde, gerek Fransızca, gerek başka herhangi bir dili öğrenmek istiyorsanız, hatta sadece dil de değil, her şey olabilir arkadaşlar. Ne yapmak istiyorsanız başarabileceğiniz bir metodu sizlere vermek istiyorum. Bunu bizzat ben kendim kullandım. Sizler için hazırladığım Fransızca eğitimini bu metot sayesinde kolaylıkla ben yapabildim. Zaman ayırabildim buna ve aynı şekilde şu an için sizler için yaptığımız bütün projelerimizde bu metot sayesinde zaman bularak yapabiliyorum aslında. Bugünkü dersi sonuna kadar takip ederseniz, sizlere bu metotu vereceğim. Nasıl kullanılması gerektiğini de vereceğim. Özellikle de şu anda Fransızca Öğreniyorum sayfasında olduğunuz için Fransızcayı öğrenirken nasıl bu metottan yararlanacaksınız, ne yapmanız gerekecek hepsini bu derste sizlere gösteriyor olacağım. Hadi başlayalım.

Zinciri Kırmadan Öğrenme Metodu

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu metot benim tarafımdan hazırlanmadı. Benim tarafımdan sizlere sunulmadı. Ben sadece sevgili Barış Özcan ’ın metodunu aldım ve bunu Fransızca öğrenirken nasıl kullanabiliriz, şeklinde optimize ederek sizlere bu derste sunmak istiyorum. Öncelikle eğer ki 5500 tane öğrencimizden bir tanesi de sizseniz kesinlikle eğitime başladığınız zaman bu dersimi görmüşsünüzdür. Sizden ilk başta istediğim şey, eğitime yeni girdiyseniz, yeni başlıyorsanız öncelikle kendinize bir günde on beş dakika ayırabilmeniz.

Eğitim videosu yarım kalsa bile bir günde on beş dakikayı geçmeyin. Ne diyorum size eğitime başlarken: “Günde on beş dakikayı geçmeyin”. Peki neden diyorum bunu ben size? O dersin devamını hatırlarsanız, sizlere diyorum ki sevgili arkadaşlar eğer ki eğitimlerimize katıldıysanız haftanın bir günü beş saat çalışmak yerine, haftanın yedi günü on beşer dakika çalışırsanız eğitimden yüksek verim alırsınız. Buradaki amaçladığımız şey ne kadar çok çalıştığınız değil, ne kadar çok istikrarlı çalıştığınızdır. Hangi işi yapıyorsanız yapın, istikrar o işi yaparken çok önemlidir. Dil öğrenmek olsun, üniversite bitirmek, hayatta bir şeyler yapabilmek, iş kurabilmek… Önemli olan istikrardır.

Şimdi bu istikrarı nasıl sağlayacaksınız?

Ben mesela sizlere bu büyük eğitimi hazırlarken nasıl bir istikrar sağladım? Neler yaptım? Aynı şekilde sizler Fransızca öğrenirken bunu nasıl yapacaksınız? Öncelikle zinciri kırma metodu nedir? Zinciri kırma metodu, istikrarlı bir şekilde bir işe başladığınızda o işin yine istikrarlı bir şekilde devam etmesini sağlamanız için bir metottur. Hangi konu olursa olsun başarılı olmak için bu metodu uygulayabilirsiniz. Fransızca öğrenirken bunu nasıl uygulayacaksınız?

Öncelikle sizler için hazırladığım bu kağıdı https://drive.google.com/file/d/1f0wui4AHn-yvAYePyA0L7nHIQbAYXqqB/view kesinlikle yazdırmanızı istiyorum. Tıkladığınız zaman, sizler için hazırladığım bu kağıdı indirebileceksiniz. Kağıdı indirin, hemen yazdırın ve yazdırdıktan sonra aynen şunu yapacaksınız: Amacınız Fransızca öğrenmekse, burada zaten hem hedef var, hem de hedefin hemen altında “nasıl yapacağım?” yazıyor. Hedefiniz Fransızca öğrenmek. Nasıl yapacağım? Bu nasıl yapacağım bölümüne çok küçük bir şey yazacaksınız. Yani günde iki saat bile ayırabilseniz, mesela Fransızcaya on beş dakika ayıracaksınız, yirmi dakika ayıracaksınız.

Her ne kadar ayırabiliyorsanız bunun yarısı, üçte biri, dörtte biri kadar ayırarak başlayacaksınız. Örnek veriyorum: Bugün ocak ayının sekizi. Yarından itibaren başladığınızı varsayalım. Ocak ayının dokuzunda on beş dakika, ocak ayının onunda on beş, ocak ayının on birinde on beş, on ikisinde ise on altı dakika. Bu şekilde yaparak bir ay sonra eğer ki günlük yirmi dakikaya ulaşabilirseniz, iki ay sonra günlük otuz dakikaya ulaşabilirseniz emin olun mesela sizler için hazırladığım A1, A2, B1, B2 seviye Fransızca eğitimini bir sene dolmadan bitirebilirsiniz.

Peki başka ne yapabilirsiniz bu kağıtla.

Tamam, Online Fransızca Eğitimi programına kayıt oldunuz ve günlük on beş yirmi dakika ayırarak da bu kağıdı dolduramaya başladınız. Bu arada kağıdı yazdırmanız çok önemli. Ne zaman ki hedefinize ulaştınız, o gün ne yapacaksınız biliyor musunuz? O gün hedefinize ulaştığınız zaman kağıdı önünüze alacaksınız ve kağıdı önünüze aldıktan sonra o tarihi çarpı yapacaksınız ve ne olacak biliyor musunuz? Beyniniz buna alışacak ve beyniniz bir tatmin yaşayacak. Diyecek ki “ben başarabiliyorum”. Beyninize başarabildiğinizi, buna zaman ayırabildiğinizi gösteriyor olacaksınız. Her güne bir çarpı atarak.

Bugün yaptığınız bir çarpı. Yarın yaptığınız bir çarpı. Mesela bunu on beş dakika Fransızca için yapabilirsiniz veya çok yakında sizler için çıkaracağımız on bin tane egzersizimiz var. Ne yapabilirsiniz? Buradaki nasıl yapacağım bölümüne, Fransızcayı öğrenmek için, günde elli tane egzersiz yazabilirsiniz veya yirmi tane yazın. İlk hafta günlük yirmi, ikinci hafta günlük yirmi iki, üçüncü hafta günlük yirmi beş şeklinde yaparsanız belirli bir istikrar sağlarsanız emin olun başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Günlük beş dakika bile ayırabilirseniz, on dakika bile ayırabilirseniz, bunu günlük şekilde vakit ayırabildiğiniz sürece mükemmel olacak her şey. Bunu aynı şekilde kitap okumak için de yapabilirsiniz.

Günlük on dakika kitap okuma veya günlük bir sayfa kitap, ikinci gün bir buçuk sayfa kitap, iki ay sonra iki sayfa kitap okumak gibi günlük hedeflerinize ulaşacaksınız. Hedeflerinizi ikiye ayırın. İlk hedef, büyük olan. Mesela büyük hedefiniz nedir? Fransızca öğrenmek. İkinci hedef ise küçük olan. Küçük hedefiniz ise günlük hedefler olacak. Mesela Fransızca öğrenmek için günlük on beş dakika eğitim videosu izle, günlük yirmi tane egzersiz yap. Bu hedefleri kesinlikle kendinize koyacaksınız ve sizlere hazırladığım bu dokümanı yazıcıdan çıkaracaksınız. Odanıza asacaksınız ve ne zaman ki o günkü kendiniz için belirlediğiniz kotaya ulaştınız, hemen çarpı yapacaksınız. Emin olun çarpılar çoğaldıkça sizler daha da fazla bunu yapmak isteyeceksiniz. Çünkü burada önemli olan zinciri kırmamaktır.

Zinciri kırmadığımız sürece o zincir birbirine bağlı kaldığı sürece kesinlikle sizler hayatta istediğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Yeter ki zinciri kırmayın. Zincir kırılırsa siz de kırılırsınız. Verdiğim dökümanı yazdırmayı kesinlikle unutmayın. Bu dökümanı sizin için hazırladım. Tekrar ediyorum, Barış Özcan’a bu metodu bizlere sunduğu için, zinciri kırma metodunu bizlere sunduğu için tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Kendinize çok iyi bakın. Eğer ki eğitimlerimiz hakkında sorularınız olursa, bana özelden sormak istediğiniz sorular olursa cep telefonu numaram aşağıdaki açıklamalar bölümünde var. Bana ulaşabilirsiniz. Ben öyle karanlıklarda saklanan bir adam değilim.

Herkes bana ulaşabilir. Ben bunu kendime bir gaye biçtim. Ben bunu kendime bir hedef biçtim aslında. Kimseden saklanmak yok, ben buradayım. Sorularınız için buradayım. Sizin için buradayım. Kendinize tekrardan çok iyi bakın. Artık bir sonraki dersimizde, Instagram sayfamızda, Youtube kanalımızda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın ve zinciri sakın kırmayın.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This