A1 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

Haz 17, 2021Uncategorized

Bulmaca çözerek Fransızca öğrenebilir misiniz? Tabi ki de öğrenirsiniz arkadaşlar. Yeter ki öğreten Uluhan Hoca olsun. Bugün YouTube videomuzda bulmaca çözerek nasıl Fransızca öğreneceğinizi, bulmacayı size sunarak göstereceğim.

Az sonra hep beraber bizim eğitimlerimize katılan öğrencilerinizin binlerce egzersizi yaptığı egzersiz platformuna hep beraber gideceğiz ve orada sizler için hazırladığım bulmaca egzersizini hep beraber yapacağız. Fransızca öğrenirken bu şekilde eğlenceli yollara başvurmak çok güzel oluyor aslında çünkü bir dil sadece bir metotla öğrenilmez. Ben Fransızcayı sizlere öğretirken gerek online eğitimlerimiz gerek bu çarşamba akşamları yaptığımız toplantılar, konuşma toplantılarımız, binlerce egzersizlerimiz vs. derken o kadar çok farklı şekillerde sizlere Fransızcayı öğretiyorum ki bu akşamki, bugünkü yazımızda Fransızcayı eğlenerek bulmaca çözerek nasıl öğreneceğinizi sizlere göstereceğim. Bugünkü videoda şöyle düşünün A1 seviyesini yaptınız, bitirdiniz ve A1 seviyesinde olduğunuzu düşünüyorsunuz ve bunu test etmek istiyorsunuz. Bu testi biraz daha müzik olması açısından biraz daha ne derler ona eğlenceli olması açısından bulmaca yapmak istiyorsunuz bakalım bulmaca ile kendinizi ölçtüğünüzde gerçekten A1 seviyesinde misiniz? Değil misiniz? Bunu nasıl göreceksiniz, hadi başlayalım.

A1 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

19 Şubat 2021 tarihinde 7.500’den fazla öğrencimizin aynı anda gelip binlerce egzersiz yapabildiği egzersiz kütüphanesine hoş geldiniz arkadaşlar. Normalde bu kütüphane yalnızca eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz için yaptığımız bir yer ve burada öğrencilerimiz eğitimde gördüğü konuları pekiştirmek açısından giriyorlar ve burada bulunan binlerce egzersizi yapıyorlar. Bakın burada konular var buraya öğrencilerimiz geliyorlar, konularını seçiyorlar ve istedikleri konuyu seçtikten sonra gelip burada o konuyla ilgili egzersizleri yapıyorlar. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli egzersizler, çeviri egzersizleri, düzgün cümle kurma egzersizleri ve hatta yüzlerce dikte egzersizini yapıyorlar. Bugün itibariyle burada 2670 tane egzersiz var arkadaşlar. Burada 267X10 yapıyoruz çünkü her egzersizi açtığınızda o egzersizin içerisinde 10 tane soru var.

Bakın mesela burada bir egzersizimizi açtık ve burada karşımıza 10 tane soru çıkacak. Şimdi egzersiz kütüphanemizi açmamızın sebebi sizlere bu yaptığımız egzersizleri tanıtmak değil, burada sizler için yaptığımız, herkese açık bunları yapmak için öğrencimiz olmak zorunda değilsiniz. Bunları ziyaretçilere de açıyoruz. Aşağıda sizlere bağlantısını vereceğim. Bağlantıya tıkladığınızda buraya https://fransizcaogreniyorum.net/egzersizler/ geleceksiniz arkadaşlar. Buraya geldikten sonra şunu yapacaksınız egzersizleri, üyeleri, ziyaretçileri açık olarak listeli buraya tıklayacaksınız ve burada ziyaretçilere açık egzersizler var buraya basacaksınız. Buraya geldiğinizde iki tane egzersiz var genel bulmaca#1 A1, genel bulmaca A2 diye. 

Şimdi biri hep beraber yapalım, hem ben size nasıl yapmanız gerektiğini gösteririm.

2’yi ise sizler için bırakacağım, burada sizler gelir kendiniz yaparsınız ve sonuçlarını bana burada bu yazının altına yorumlara yazarsınız arkadaşlar. Hadi bakalım buraya geleceksiniz burada cep telefonu, tablet, bilgisayar, her yerde aynı işlem farklı bir işlem yapmanıza gerek yok. Buraya gelip A1 genel bulmacaya basacaksınız. Bu arada açıklamayı hep beraber okuyalım bulmaca çözerken cep telefonu üzerinden masaüstü görünümünü aktif etmeyi unutmayınız, kelimelerin arasına boşluk koymayınız, aksan veya noktalama işaretleri kullanmayınız. İyi eğlenceler yazmışız.

Yani eğer cep telefonunuzdan yapacaksınız bulmaca bazen ekranı sığmayabiliyor. Büyük bulmaca çünkü bu ekrana sığması için cep telefonunuzun o browser’ına gidip masaüstü görünümünü aç butonuna tıklayacaksınız. Böylelikle ekran büyük görünecek arkadaşlar. Cep telefonuyla gidenler bu şekilde yapmalı. Buraya tıklayacaksınız ve tıkladıktan sonra bulmacayı çözmek için tıkla yazıyor, buraya basacaksınız ve bulmacamız karşımıza çıkacak Hep beraber yapalım bunu diğerini siz kendiniz yapacaksınız. Şimdi burada bildiğimiz bulmaca her bir tarafı boşlukları tıkla yapacağız ve boşluklar da eksik olanları beraber yazacağız. Burada boşluk doldurmalar var daha sonra çeviriler var. Hepsini yapalım birlikte.

  1. “Je ne … pas grand” ve burada demişiz ki etre fiilini çekeceksin etre’i “Je” ile çekmemiz lazım. Nasıl yapacağımızı bilmiyorsak yine web sitemiz üzerinde conjugaison var arkadaşlar. Buraya geleceksiniz ve buraya etre yazacaksınız, arayacaksınız. Burada etre fiilinin bütün çekimlerini sizlere vereceğiz aşağıya ineceksiniz ve indicatif çekimi burada bize ne lazımdı bu suis buradaki cevap suis olacak. Bir numaraya geliyoruz ve bir numaranın karşısına cevabımızı yazıyoruz suis, yazdık. 
  2. “Elle…ici (venir)şimdi gideceğiz ve venir fiilinin elle ile çekimine bakacağız. Venir çeviriyoruz, gelmek fiili bu arada elle ile fiili çekimi vient, bakın burada vient yazılmış buraya geleceğiz ve vient yazacağız iki numaraya, iki numara nerede burada vient yazacağız. Gördünüz mü arkadaşlar devam ediyoruz.
  3. “Enfants sont gentils” Adjectif Démonstratif yapacakmışız burayı. Adjectif demoksif neydi? Bu anlamına geliyordu; bu çocuklar, bu araba, bu ev, bu yemek, bugün, bugün olmaz, bu hafta gibi arkadaşlar. Şimdi “Enfants sont gentils” bakın burada aslında çoğuldan bahsediyoruz, Çoğul Adjectif Démonstratif’ten bahsediyoruz Adjectif Démonstratif’leri çoğul yapacağımız zaman “c, e, s,” şeklinde bunu yazıyorduk arkadaşlar. 3 numaraya “c e s” yazıyor hatta bakın burada zaten “s” var. 
  4. “Vous… vivre dans cette ville” pouvoir fiilinin çekimini yapın diyor burada gelelim ve burada pouvoir fiilini arayalım. Pouvoir neymiş indicatif, “vous pouvez” geliyoruz buraya bu pouvoir fiilinin, çekimini yazıyoruz. 4 numara pouvez yazalım, pouvez şeklinde bunu buraya not alıyoruz. 
  5. Journal kelimesinin çoğul yazılımı nedir?” Biliyorsunuz A1 seviyesinde hem fiil çekimlerini hem Adjectif Démonstratif, Adjectif Possessif, daha sonra kelimelerin çoğul yazım şekilleri vs. hep Fransızcanın temellerini gösteriyoruz sizlere. Journal kelimesi “al” ile bittiği için bu, bütün kelimeler olmazsa da journal kelimesini biz çoğul yaparken en sondaki “l’yi” atıyoruz ve “aux” ekliyoruz yani bu, journaux şeklinde yazılıyor arkadaşlar. 5 numara nerede 5 burada, buraya journaux yazacağız. Bakın journaux bu şekilde yazılacak. 
  6. Gelmek fiilinin Fransızca karşılığı nedir? 6 numara nerede burada gelmek fiilinin Fransızca karşılığını bilmiyorsak ne yapacağız? Sözlük sayfamıza geleceğiz ve buraya gelmek yazıp aratacağız. Gelmek neymiş Fransızcası venir geliyoruz buraya ve 5 numaraya pardon 6 numaraya venir yazıyoruz venir
  7. “Votre… (araba) est petite” burada arabanın Fransızca karşılığını istiyor bizden, hemen sözlüğümüze geri gelelim ve araba yazıp aratalım neymiş araba voiture, geliyoruz buraya ve 7 numaraya voiture yazacağız. Bakın zaten burada neredeyse yarısı yazılmış voiture şeklinde yazıyoruz.
  8. “Je… à 8 heures(se réveiller)” uyanmak demektir ve bu bir verbe pronominal’dir. Bunun doğru karşılığı me réveiller “Je me réveille” olur arkadaşlar ama dikkat edin biz ne dedik hiçbir şekilde boşluk koymak ve yazdığımız kelimelerin yazdığımız harflerin aksanlarını yazmak yok, düz bir şeklide yazacağız dedik, buraya geleceğiz ve 8 numaraya “Je me réveille” şeklinde bunu düz olarak yazacağız arkadaşlar, “Je me réveille” böyle yazıyoruz.
  9. 80 rakamının yazılımı nedir? Fransızca 80 nasıl yazılır quatre-vingts şeklinde yazılır. 9’a gelelim ve quatre-vingts yazalım. “Quatre-vingts” şeklinde bunu yazmamız lazım arkadaşlar. 
  10. “Vous … la porte(fermer)” fiilinin vous ile çekimini istemişiz. Buraya geliyoruz ve burada fermer yazıp arıyoruz bakalım vous ile çekimi nasılmış fermer’in vous ile çekimi vous fermez bu şekildeymiş. Bunu geleceğiz ve buraya yazacağız “fermez” şeklinde yazıyoruz ve burada bitti. 

Şu anda yaptığımız bulmaca şimdi de cevapları kaydettik devam edeceğiz ama devam etmeden önce sizlere şunu söylemek istiyorum. Bulmacayı bu şekilde bilgisayarınızda yazmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz evinizde bir yazıcı varsa ve yazıcıdan çıkartıp normal kâğıdın üzerine yazıp daha sonra gelip burada bizimle bu bulmacayı bitirdikten sonra sizlere göstereceğimiz cevap anahtarıyla kontrol edebilirsiniz. Yazdırmak için de çok basit, ben şu anda Mozilla Firefox kullanıyorum burada ama siz normal Chrome vs. kullanıyorsanız orada da aynı şekilde buraya gelip hem Imprimer veya yazdır tuşuna basarsanız bulmaca yazılacaktır arkadaşlar.

Burada sizlere önerim yazacaksanız cevapları vermeden yazdırın bu şekilde ve yazdırdıktan sonra gelin, bunları işte elinize yaptıktan sonra tekrardan gelip kontrol ederseniz. 

Şimdi yaptınız bitirdiniz kontrol edeceksiniz, cevapları kaydet butonuna tıklıyorsunuz, biraz bekleyin “cevaplar kaydedildi yeniden başlamak için tıklayın” diyor yeniden başla demeye gerek yok. Ne yapıyoruz? Şimdi bitir butonuna tıklıyoruz ve bakalım doğru cevaplar nerede arkadaşlar? Bakın “Doğru cevapladınız tebrikler.” denilmiş. Bakın bütün verdiğimiz bulmacanın doğru cevapları burada, bizim cevaplarımız da burada, zaten burada eğer ki doğru cevapladığınız tebrikler diyorsa demek ki hiçbir yerde yanlışımız yok ama olurda yanlışımız olsaydı burada illa yanlış oldu yazardı, sizin zaten. Burada işte doğru bulmaca cevapları ve sizin cevaplarınızı karşılaştırarak nerede yanlış yaptığınızı görebilirsiniz. Söylediğim gibi bu egzersiz kütüphanesine gelip buraya ziyaretleri açık olan egzersizleri açarsanız, burada bizim az önce yaptığımız olan egzersizi, burada ise daha hiç yapmadığımız egzersizi görebilirsiniz. Bunu sizin yapmanızı istiyorum. 

Bu da bu şekilde arkadaşlar. Az önce yaptığımız sorular değil, tamamen farklı sorular olacak. Cevaplarınızı, düzgünce yapın ve sonuçlarını, gelip bana yazarsınız, bu videonun altına. 

Nasıl arkadaşlar beğendiniz mi?

Ben size söz vermemiş miydim, ben size bu dili bir şekilde öğretirim diye. Yani bu, size Fransızcayı öğretmek için çıkardığımız metotlara yeni bir tanesini daha öğretmek beni çok mutlu etti. Allah’a tabii ki de çok çok şükrediyorum arkadaşlar ki sizlere bunu da sunabiliyorum. Arkadaşlar bu şekilde öğrenmek istemiyorsanız, gelin bulmaca çözerek öğrenin, diyebilecek bir seviyeye geldik. Tabii ki de siz sevgili öğrencilerim ve takipçilerim sayesinde. Bu şekilde bir video serisi yapmayı düşünüyorum. Bu hafta A1 bulmaca yaptık, gelecek hafta A2, sonraki hafta B1, B2 olarak devam edeceğiz. Umarım beğenmişsinizdir, dediğim gibi bulmacayı yaptıktan sonra gelin bana aşağıda yorumlara yazın, beğenip-beğenmediğinizi. Gerçekten her şey sizler için her şey sırf sizler istiyorsunuz diye yapıyorum. Bunu da sırf sizler Fransızca öğrenirken sıkılmayın, farklı bir metoda sahip olun diye yaptık. Sizlere sunmaktan çok onur ve aslında gurur da duyuyorum arkadaşlar. Kendinize çok iyi bakın, eğer ki eğitimlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız  Whatsapp numaramız üzerinden bizzat bana ulaşabilirsiniz. Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz ve eğitimlerimize Fransızcanızı bizimle birlikte Fransızca öğrenen bugün itibariyle 7500 kadarında öğrencimiz gibi sizler de öğrenebilirsiniz. Sıradaki bulmaca serimizde görüşmek üzere…

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This