A2 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

Haz 24, 2021Uncategorized

Bulmaca çözerek nasıl Fransızca öğreneceksiniz? Bugünkü videomuzda A2 seviyesindeki konuları ele alarak Fransızcanın A2 seviyesinde olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuları bildiğinizi düşünüyorsanız eğer sizin için hazırladığım bulmaca sayesinde kendinizi test edebilecek, eğlenecek, öğrenecek ve seviyenizi göreceksiniz arkadaşlar. Sizin için iki tane bulmaca hazırladım A2 seviyesinde.

Bir tanesini bugün birlikte yapacağız, bir tanesini ise siz yapın diye bulmaca linkini bıraktım. Nasıl yapmanız gerektiğini de zaten video boyunca sizlere gösteriyor olacağım. Zaten bir önceki videomuzda bunun A1 seviye bulmaca versiyonunu yapmıştık. Çok beğenmiştiniz bu videomuzda A2 yapacağız. Sonrakiler B1 ve B2 diye çok büyük ihtimalle devam ederiz. Hadi başlayalım. Bakalım, nasıl bulmaca çözerek sizlere Fransızca öğretiyorum. Egzersiz kütüphanemize tekrardan hoş geldiniz. Bundan bir önceki videomuzda da buraya gelmiştik ve burada sizlere biraz egzersizlerimizi tanıtmıştık. Egzersiz kütüphanesi eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin eğitimde gördükleri dersleri ne kadar iyi anlayıp anlamadıklarını test ettikleri ve burada binlerce egzersiz yaparak Fransızcalarının geliştirdikleri yer oluyor. Zaten eğitimlerinize katılıyorsanız bu kütüphanemizde içli dışlı olmanız gerekiyor.

A2 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

Burada Fransızcanın bütün konuları var ve her konunun kendisine ait hemen hemen yüz veya yüzden fazla egzersizi bulunmakta. Her türlü egzersiz var. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, Fransızca Türkçe çeviri, düzgün cümle kurma ve benim en çok sevdiğim dikte egzersizleri bulunmakta. Öğrencilerimiz buraya geliyorlar ve burada istedikleri konuyu seçerek, o konu üzerine egzersizlerini yaparak, Fransızcalarını geliştirmeye devam ediyorlar. Bu egzersiz kütüphanesi eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz için tamamen ücretsiz. Şimdi arkadaşlar, ne yapacaksınız egzersiz kütüphanesine geleceksiniz ve burada, buraya basarak ziyaretçilere açık egzersizlere tıklayacaksınız. Çünkü eğitimlerimize katılırsanız bu ücretli üyelere veya üyelere açık olan egzersizleri göremezsiniz. Buraya gelip ziyaretçilere açık egzersizlere basacaksınız ve burada bir önceki videomuzda yaptığımız A1 seviye bulmacalar ve bu videomuzda yapacağımız A2 seviye bulmacalar bulunmakta. 

Biz 1 numaralı bulmacayı yapacağız bugün birlikte. Kontrol edeceğiz. Sizler için 2 numaralı bulmacayı boş bırakacağım. Sizler videodan sonra gelip yapabilirsiniz.

Hem eğlenir hem de öğrenirsiniz.

Öncelikle yazıyı okuyalım. Açıklama yazıları çok önemli çünkü bakın, bulmaca çözerken cep telefonun üzerinden masaüstü görünümüne aktif etmeyi unutmayınız.

Cep telefonunuzdan giriyorsanız şu anda bile izliyor ve egzersizleri yapacaksanız, cep telefonunuzun çok büyük ihtimalle sağ üst tarafında bulunun menüsünü açıp, masaüstü görünümünü açmanız lazım. Yoksa egzersiz ekrana sığmayabilir arkadaşlar. Çünkü bazen uzun, büyük olabilir. Geniş olabilir biraz. O yüzden dikkat edin buna. Aksan veya noktalama işaretleri kullanmayınız. Kelimelerin arasına boşluk koymayınız. İyi eğlenceler, demiş. Buraya gireceksiniz. Tablet, telefon, bilgisayar nereden gelirseniz gelin, yapacağınız şey aynı olacak. Buraya tıklayacaksınız ve şimdi başla butonuna basarak egzersizleri yapmaya başlayacaksınız. Bakın, egzersiz başarıyla başlatıldı yazıyor. ‘Bulmacayı çözmek için tıkla’ ve bulmacamız karşımızda.

Bu sorular A2 seviyesinde öğrenmiş olmanız gereken konulara giriyor. A2 seviyesinde ne öğreniyorsunuz, Fransızcanın geçmiş zaman ve gelecek zamandaki cümle kurulumlarını öğreniyorsunuz. Yardımcı fiillerle çekilen fiillerin hangi yardımcı fiillerle çekildiğini ve o yardımcı fiil çekilirken kurallarının tümünü öğreniyorsunuz arkadaşlar. A2 seviyesinde bunlara çok fazla ağırlık gösteriyoruz. Hadi başlayalım. Bir tanesini beraber yapalım. Bunu bitirelim, bir sonrakini ise siz kendiniz yapacaksınız veya tabi ki de bunu istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz. Bu arada egzersizi yazıcınız varsa yazdırabilir ve yazıcınızda elle yapıp daha sonra gelip burada kontrol de edebilirsiniz arkadaşlar. Başlayalım. 

1- Elle est …. Du sa chambre. (Sortir)

Sortir fiilini kullanmışız burada. Sortir fiili ‘passe composé’ de ‘être’ yardımcı fiili ile çekilen bir fiildir arkadaşlar. Bunu eğitimde zaten görüyorsunuz. Elle est sortie, dediğimiz zaman ‘être’ yardımcı fiili ile çekildiği için bu özneye göre fiilde değişiklik olur. Yani burada ‘sortir’ yazacağımız zaman sonuna bir tane ek koymak zorundayız çünkü öznemiz bir bayan. Bir kadından bahsediyoruz. 1- ‘sortie’ şeklinde bunu yazacağız arkadaşlar. Bu arada sözlüğümüzü ve ‘conjugaison’ umuzu da açalım. Sözlük, ‘conjugaison’ u da açalım. Bunlar lazım olacak. Sizler de bunları açmadan bulmacaları yapmayın. Devam edelim.

2 – Tu …. L’école (imparfait). (Appeler)

Appeler, fiilinin imparfait çekimini sormuşuz burada. Bilmiyorsanız ne yapacaksınız. Buraya gelip, conjugaison yerine appeler yazıp, arayacaksınız ve burada biz sizlere appeler fiilinin şimdiki zaman, geçmiş zaman, gelecek zaman, subjonctif, conditionnelle, impératif, indicatif bütün çekimlerini göstereceğiz. Geleceksiniz indicatif- imparfait çekimine; biz ne arıyorduk burada? ‘Tu’ zamirini arıyorduk. ‘Tu’ zamiriyle çekimi nasılmış. ‘Appelais’. Bu şekilde bunu yazmamız lazım.2 numara. ‘Appelais’ şeklinde bunu yazıyoruz.

3 – nous … à manger (faire) (futur simple)

 Faire fiilini kullanacağız ve ‘faire’ fiilini ‘future simple’ de kullanacağız. Nasıl yapacağımızı bilmiyorsak, yine ‘conjugaison’a giriyoruz ve buraya ‘faire yazıp arıyoruz. ‘Faire’ fiilini ‘future simple’da ne ile çekimlemişiz burada, ‘nous’ ile. ‘Nous ferons’. Bakın burada çekimi var. ‘nous ferons’ yapacağız. ‘Nous ferons à manger’. Yemek yapacağız anlamına gelir. Bakın burada mesela s’ yazmamız gerekmedi çünkü az önce yazılmıştı. Sonuçta bulmaca yapıyoruz.

4- Vous … répondu aux questions (plus-que-parfait)

Bakın burada ‘plus-que-parfait’ neydi: gelmiştim, yemiştim, cevaplamıştım, çalışmıştım zamanı arkadaşlar. Geçmiş zamanın geçmiş zamanı olarak söylenebilir. Bunu Türkiye’de bazı öğretmenler miş’li zaman olarak görürler ama ben buna karşıyım çünkü sonuçta söylemiş, gelmiş ne bileyim çalışmış gibi anlamları da oluyor bunun ama bu, bu değil arkadaşlar. Miş’li zaman sonuçta duyduğumuz ama emin olmadığımız şeylerden bahsederken kullanılır. Bu alakası bile yok. Bu tamamen geçmiş zamanın geçmişi olarak, bunu anlayabilirsiniz. Gelmiştim, çalışmıştım, almıştım, vermiştim gibi. ‘Vous … répondu aux questions’. ‘Répondu aux questions’ cevap verildi anlamında.’vous’ siz, ‘plus-que-parfait’ olduğu için siz cevap vermiştiniz oluyor. ‘Plus-que-parfait’ zamanında yardımcı fiillerimiz ‘imparfait ile çekilirler. O yüzden buradaki yardımcı fiilimiz ‘avoir’ fiili olduğu için avoir fiilinin ‘vous’ ile ‘imparfait’ çekimi bize lazım arkadaşlar. Gelelim buraya. ‘Vous aviez’ yazacağız. ‘Vous aviez répondu aux questions’. ‘Siz sorulara cevap vermiştiniz’.

5- Je ne … pas regarder (vouloir). (Imparfait) 

‘Vouloir’ fiilinin ‘imparfait’ zamanında çekiminin ‘je’ çekimlenmiş halini buraya yazacağız arkadaşlar. Hemen gelelim kontrol edelim. ‘Vouloir’ istemek. ‘Vouloir’ fiili ‘imparfait’ zamanında burada istiyordum anlamı katar. Yine geçmiş zamandan bahsediyoruz. ‘Je voulais’. Bakın ‘imparfait’ ‘je voulais’ olarak yazılmış. ‘Je ne voulais pas regarder’ izlemek istemiyordum.’ Voulais’ yazacağız buraya. Devam edelim.

6- Le téléphone a … (sonner).

‘Sonner’ fiilinin ‘participe passé’ çekimin arıyoruz burada. Çünkü burada biz ‘passé composé’ kullanmışız. Hemen gelelim ‘sonner’ fiilinin ‘participe passe’ çekimine bakalım. ‘Participe passé’ ‘sonné’ şeklinde yazılıyor. Dikkat edin e’nin üzerinde bir tane aksan var. Ama biz ne demiştik bulmacaya başlarken. Aksan, boşluk veya noktalama işaretine dikkat etmiyoruz. Her şey birleşik bir şekilde aksansız ve noktalama işareti olmadan yazıyoruz demiştik. Gelelim 6 numaraya ‘sonné’yi yazalım. Nerede 6 numara, burada.’Sonné’.

7- J’ai … tomber mon ordinateur (faire).

Burada yine ‘passé composé’ zamanı var. ‘faire’ fiilinin ‘passé composé’ zamanı bize gerekiyor. Yani ‘faire’ fiilinin ‘participe passé’ deki çekimine bakacağız burada. ‘Fait’. Hemen geliyoruz ‘j’ai fait tomber mon ordinateur’. ‘Bilgisayarımı düşürdüm’ anlamına gelir. ‘J’ai fait tomber mon ordinateur’ şeklinde bunu yazarız arkadaşlar. Bu arada ‘tomber’ fiili ile ilgili bazı kafa karışıklıkları oluyor. O da şu ‘tomber’ düşmek demektir. ‘Faire tomber’ düşürmek demektir. Mesela biz kalkıp ‘j’ai tombé mon ordinateur’ diyemeyiz. Bu yanlış olur. ‘J’ai tombé’ zaten yanlış bir kullanım şeklidir. ’je suis tombé’ deriz. Ama ben düşürdüm derken ‘j’ai fait tomber’ deriz. ‘Faire tomber’ düşürmek. ‘Tomber’ düşmektir unutmayın.

8- Tu viens de … ton travail (terminer).

Burada ‘passé récent’ zamanı var. ‘passé récent’ yakın geçmiş zaman. ‘Tu viens de’ ‘venir de’ kalıbı yakın geçmiş zamandır ve yakın geçmiş zamanda dikkat edin aslında burada bir tuzak var sizin için. Biz fiili çekimlemeyiz arkadaşlar. Yakın geçmişte çekimlediğimiz fiil ‘venir’ fiilidir. ‘Je’ mesela özne + ‘venir’ + ‘de’ + fiilin çekimlenmemiş hali şeklinde biz yakın geçmiş zaman yaparız. Yani buradaki ‘terminer’ fiilini hiçbir şekilde ellemeden, bu çünkü ‘terminer’ fiili bitirmek demektir. Bitirme şeklinde yazmalıyız. ‘teminer’. Aslında cevabı biz burada zaten vermişiz. 

9- Elles sont … à temps (arriver).

Burada ‘arriver’ fiili var. ‘arriver’ fiili ‘être’ yardımcı fiili ile çekilen bir fiildir arkadaşlar. Bu arada hani Uluhan Hoca ne diyor. ‘Être’ yardımcı fiili ile çekilen fiiller, ‘avoir’ yardımcı fiili ile çekilen fiiller, ‘participe passé’ ‘passé composé‘ falan, bunları bilmiyorsanız demek ki henüz A2 seviyesinde değilsinizdir arkadaşlar. Panik yapmayın gerek yok. Bunlar A2 seviyesini bitiren öğrencilerimiz için kolay olması gereken konular. Siz A2 seviyesindeyseniz ve hala bitirmediyseniz, zorlanabilirsiniz. ‘Arriver’ fiili ‘être’ yardımcı fiili ile çekildiği için özneye göre şekil alır. Yani burada ‘elles sont arrivées’ derken ‘arrivées’ şeklinde yazarız kelimenin sonunu. Bakın 9 numara ‘elles sont arrivées’ şeklinde yazarız arkadaşlar. Bu e’nin normalde aksanı var ama biz burada aksan yazmıyoruz bulmaca olduğu için.

10- nous … vous aider (pouvoir). (Imparfait)

‘Povoir’ fiilinin ‘imparfait’ çekimini istemişiz. Hemen gelelim buraya(conjugaison). ‘Pouvoir’ fiilinin ‘imparfait’ çekimine bakalım. ‘Nous’ değil miydi? ‘Nous’ ile çekimi ‘nous pouvions’ olacak. Boşluğa ‘pouvions’ yazmamız lazım. Buraya geleceğiz ve buraya ‘pouvions’ yazacağız arkadaşlar. ‘Pouvions’ şeklinde bunu yazabiliriz. 

Bulmacayı bitirdik. Bitirdikten sonra cevapları kaydet butonuna basacağız ve doğru cevapları göreceğiz. Bakalım doğru yaptık mı, yapmadık mı. Şimdi karşımıza cevaplar gelecek arkadaşlar. Cevaplar kaydedildi, yeniden başlamak için tıklayın. Hayır. Biz ne yapacağız? Cevaplar kaydedildiği için şimdi bitir butonuna tıklayacağız. ‘Doğru cevapladınız, tebrikler’ dedi. Çünkü bütün verdiğimiz cevaplar doğru. Bakın doğru bulmaca cevapları burada, bulmacada vermemiz gereken cevaplar var. Burada ise bizim verdiğimiz cevaplar var. Dilerseniz kontrol edebilirsiniz. Verdiğimiz bütün cevaplar doğru olduğu için burada zaten yeşil şerit üzerinde ‘doğru cevapladınız’ oldu.  Ama yanlış bir cevap verseydik, burada yanlış cevapladınız, en az cevapladıklarınızdan bir tanesi yanlış, kontrol edin diye bir şey çıkardı arkadaşlar. 

Sizlere bu imkanları sunabildiğim için çok mutluyum.

Gerek ben gerekse ekibimiz her gün sizlere daha yeni bir şeyler sunmak için eğitimleri geliştirmek için Fransızcayı daha farklı şekillerde sizlere öğretebilmek için çok çalışıyoruz. Zaten eğer instagramda beni takip ediyorsanız bütün çalışmalarımı sizlerle paylaşıyorum. Gelecekteki projelerimiz sizlerle paylaşıyorum ve sizlerin takdirini alarak da projelerimizi sizlere sunmaya devam ediyoruz arkadaşlar. Bu da sizler için çok uğraştığımız ve sizlere az da olsa eğlenceli bir şekilde Fransızca öğretebilmek için yaptığımız projelerden sadece bir tanesi. Bulmaca çözerek Fransızca öğretiyoruz arkadaşlar size. Belki ilerleyen zamanlarda oyun oynayarak Fransızca öğrenim şeklinde başka bir projemiz de gelir. Uygulamamızın içerisinde koyarız vs. daha biz çok şey yapacağız sizler için.

Siz yeter ki öğrenmek isteyin arkadaşlar.

Ben her seferinde şunu söylerim ‘ben Fransızca öğrenmek isteyen birisine bu dili bir şekilde öğretirim, siz yeter ki isteyin’. Yazımızı buraya kadar okuduysanız sizlere çok çok teşekkür ediyorum. Bana sormak istediğiniz sorular olursa Whatsapp : 0033614384427  üzerinden beni arayabilirsiniz, bana mesaj atabilirsiniz, eğitimlerimize katılmak istiyorsanız aşağıda yine eğitimlerimizle ilgili bütün bağlantılar var. Egzersizlerimizi nasıl yapacağınız bilmiyorsanız, yine aşağıda videonun altındaki açıklamalar bölümünde bu bulmaca egzersizine nasıl ulaşacağınızı gösteriyor olacağım. Kendinize çok iyi bakın. Bir sonraki videomuzda instagram hesabımızda, whatsapp numaramızda veya online eğitimlerimizde görüşmek üzere şimdilik hoşça kalın.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This