Fransızca Avoir Fiili

Haz 11, 2020Uncategorized

Bugünkü dersimizde Fransızcanın en önemli fiillerinden biri olan, hatta en önemli diyebileceğimiz avoir fiili ni işleyeceğiz. Yazımız şu şekilde ilerleyecek arkadaşlar: Ben size avoir fiilinin anlamlarını, nerede kullanıldıklarını ve Fransızcada tam olarak işlevlerini anlatacağım. Dersimiz sırasında sadece ‘avoir’ fiilini öğrenmekle kalmayacaksınız, belki de sizler için bir kademe daha ileri seviye olan sorulara da cevap vereceğiz. Bu şekilde ileride geleceğiniz noktada da eğer aklınızda bu soruları soran kişiler gibi sorular gelirse cevaplarını şimdiden bulmuş olacaksınız. Hazırsanız dersimize başlayabiliriz.

Avoir fiili nedir?

Avoir fiili Fransızcanın en önemli fiilidir. Aslında avoir fiiline çok benzeyen, yani benzeyen değil de önemlilik açısından çok benzeyen, bir fiil daha var. O fiilin ne olduğunu bence kesin biliyorsunuzdur. O fiil ise ….. fiili. Onu da bir sonraki dersimizde işleriz. Bugünkü dersimiz ‘avoir’ fiilinin üzerine olacak.

Avoir neden kullanılır?

Fransızcanın en önemli fiillerindendir. Neden ‘avoir’ fiili Fransızcanın en önemli fiilidir? Çünkü ‘avoir’ fiili Fransızcanızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için öğrenilmesi gereken bir fiildir. Hangi Fransızca eğitimini alırsanız alın, sizlere Fransızcayı avoir ve ……. fiillerini öğreterek başlarlar. Hiç kendinize sordunuz mu? Neden acaba öncelikle fiil öğrenerek başlıyoruz biz bu dil eğitimine diye?

Avoir ne anlama gelir?

Madem bu kadar çok önemli, tamam. Peki anlamı nedir bu avoir fiilinin? Hemen bakalım arkadaşlar. Aslında çok fazla bir anlamı yok. Eğer ki İngilizceniz varsa, İngilizcedeki have/has fiilinin Fransızcaya çevrilişi olarak düşünebilirsiniz. Ne anlama gelir avoir fiili? İlk anlamı sahip olmaktır. Benim bir evim var, arabam var, çocuklarım var, benim dersim var, zamanım yok demek için arkadaşlar biz avoir fiilini kullanıyoruz. Yaşında olmak anlamına da geliyor. Yaş belirtirken Fransızcada; ‘Ben 15 yaşındayım.’ derken mesela ‘J’ai 15 ans.’, ‘Ben  50 yaşındayım.’ derken ‘J’ai 50 ans.’ Olarak söyleriz. Yaş belirtirken her zaman ‘avoir’ fiilini kullanırız arkadaşlar. Ve en son anlamı ise elde etmek anlamıdır.

Avoir nerelerde kullanılır?

Fransızcada bu kadar önemli olmasının sebebi nedir? Çok geniş arkadaşlar. Biz veya herhangi bir Fransızca eğitmeni sizlere Fransızcayı avoir fiilini öğreterek başlar. Bunun sebebi; Fransızcada hem geçmiş zaman hem şimdiki zaman hem de gelecek zamanı öğrenebilmeniz için, öncelikle ‘avoir’ fiilini öğrenmeniz ve doğru şekilde kullanabilmeniz gerekmektedir.

Geçmiş zamanda ‘Passe composé’ dediğimiz bir geçmiş zaman türü olan; Türkçemizde de ‘geldim, gittim, yedim, öğrendim’ geçmiş zamanını kullanmak için biz ‘avoir’ fiilini kullanırız. Ayrıca Türkçemizde’ Plus que parfait’ geçmiş zamanının anlamı da ‘geliyordum, gidiyordum, çalışıyordum’ anlamına gelir. Yine bu şekilde kullanırken plus que parfait’yi yaparken ‘avoir’ fiilini kullanıyoruz. Ayrıca yapmıştım, yemiştim, gelmiştim vs. derken yine biz avoir fiilinden faydalanacağız. Şimdiki zamanda da zaten kullanıyoruz. Anlamlarına az önce bakmıştık. Ne anlama geliyordu? Sahip olmak, yaşında olmak ve elde etmek anlamına geliyordu. Şimdiki zamanda da bunu kullanıyoruz ve bu yetmezmiş gibi ayrıca avoir fiilini biz gelecek zamanda da kullanıyoruz. Yani bu kadar önemli bir fiil arkadaşlar. Yani siz avoir fiilini öğrenemezseniz; ne geçmiş zamanda cümle kurabilirsiniz, ne şimdiki zamanda cümle kurabilirsiniz nede gelecek zamanda cümle kurabilirsiniz.

Avoir Fiilinin Çekimleri

Şimdi bir avoir fiilinin çekimlerine göz atalım. Fiil çekimlerine geçmeden önce sizlere anlatmak istediğim bir şey var Fransızca ile ilgili. Şimdi Fransızca dili biraz zor bir dildir arkadaşlar. Ama bu Fransızca dilinin zorluğu biz Türkler için geçerli değildir. Çünkü bizim Türkçemizde olan kuralların birçoğu zaten Fransızcada da var. Bunu neden söylüyorum size? Biz Türkçemizde ne deriz mesela benim kalemim var derken? Benim kalemim var, senin kalemin var, onun kalemi var, onların kalemi var, bizim kalemimiz var veya sizin kaleminiz var deriz.

Bir başka deyişle, bir örnek daha veriyorum, ben geliyorum, sen geliyorsun, o geliyor, biz geliyoruz, onlar geliyorlar, siz geliyorsunuz diye geliyor fiilini mesela özneye göre çekeriz arkadaşlar. Bu özneye göre fiili çekme şekli aynı şekilde Fransızcada da var. Yani özne değişiyorsa, cümledeki fiilin yapısı da değişiyor. Ben derken başka söylüyoruz, sen derken başka şekilde söylüyoruz, o derken başka şekilde…

Bu şekilde de Fransızcada da özneye göre fiilin çekimleri tamamen değişiyor. Ama bunu bu şekilde anlattığımız zaman, özellikle de Türklere, çok kolay bir şekilde anlayabiliyorlar. Çünkü Türkçemizde de aynı kurallar, biz nasıl ‘ben geliyorum’ yerine ‘sen geliyorum’ diyemiyorsak veya ‘o geliyorum’ diyemiyorsak; Fransızcada da aynı şekilde ben geliyorum demek yerine o geliyorum, siz geliyorum diyemiyoruz arkadaşlar. Bu şekilde Fransızcada fiil çekimleri var.

Burada sizler için ‘avoir’ fiilinin çekimlerini yazdım.

Ai Çekimi

Je, ben demektir. Avoir fiilinin ben ile çekilmiş hali ‘ai’dir arkadaşlar, ‘e’ diye okunur. Ama biz burada je yerine neden böyle bir tırnak işareti koyduk? (J’ai) bu da Fransızcada bir kuraldır. Yeri gelmişken size öğretmek isterim. İki veya üç harfli kelimelerin sonu e ile bitiyorsa ve bu kelimeden sonraki gelen kelime sesli bir harf ile başlıyorsa biz bu sonraki e’yi atarız arkadaşlar ve sonradan gelen kelimeyi birleştiririz. Yani biz burada ‘je ai’ demek yerine ne yapıyoruz? Buradaki e’yi atıyoruz ve e’nin yerine bir tırnak işareti yaparak bu iki tane sözcüğü birleştiriyoruz. Je (J’ai) diye okuyoruz. J’ai, benim var. Tu as, tu sen demektir. Tu as derken senin var. Il/elle a derken, eğer ki bahsettiğimiz kişi bir erkekse il diyoruz; onun var. Bir bayansa elle diyoruz, onun var. Ve burada fark ettiyseniz il, elle’in yanına bir de on yazdık.

Fransızca “on” ne demektir?

İl erkekler için, elle kızlar için, peki on ne için arkadaşlar? On Fransızcada biz demek arkadaşlar. Ayrıca nous da burada kullandığımız kelime de biz demek. Şöyle yazalım aklınız karışmasın. Peki, neden iki tane ‘biz’ var? Sebebi şu arkadaşlar: biz cümlelerde on kelimesini de kullanabiliriz, nous kelimesini de kullanabiliriz ama eğer ki biz cümlede on kelimesini kullanıyorsak fiilimizi üçüncü tekil şâhısa göre çekmek zorundayız. Yani biz burada ‘Benim iki tane kalemim var.’ demek istiyorsak bunu iki şekilde söyleyebiliriz.

Pardon bizim iki tane kalemimiz var diyelim. Nous avons 2 crayons. Bu şekilde söyleyebiliriz, iki tane kalemimiz var veya ‘On a 2 crayons’ şeklinde söyleyebiliriz. Bizim iki tane kalemimiz var, bizim iki tane kalemimiz var. İkisi de tamamen aynı anlama geliyor. İkisinin tek farkı burada biz derken ‘on’u kullandık, burada biz derken ‘nous’yu kullandık. Eğer ki ‘on’u kullanıyorsak fiilimizi 3. Tekil şahsa göre çekiyoruz ama eğer ki ‘nous’yu kullanıyorsak fiilimizi 1. Çoğul şahsa göre yani biz’e göre çekiyoruz.

Ne zaman elles yerine ils kullanırız?

Vous avez, sizin var. Ils/elles ont onların var anlamına gelir. Ils erkekler için, elles ise bayanlar için kullanılır. Burada da bir kural var bunu da size yeri gelmişken söyleyeyim. Peki burada bir kural var dedik, bu kuralımız nedir? Eğer ki bahsettiğimiz kişiler, çoğul kişiler 5 tane kız ve 1 tane erkekten oluşuyorsa 6 kişilerse, içlerinde sadece 1 tane bile erkek olursa biz burada elles demek yerine ils demek zorundayız.

Fransızcada böyle bir şey. Eğer ki bahsettiğimiz kişiler sadece kızlarda, bayanlardan oluşuyorsa o zaman ‘elles’ deriz. Bu arada yeri gelmişken sizlere çok faydalı, ama gerçekten çok fazla faydalı bir siteyi göstermek istiyorum. Biz sizlere Fransızca öğrettiğimiz zaman en çok verim alabileceğiniz şekilde gösteriyoruz. Çünkü dil öğrenirken; bu Fransızca olsun, Almanca olsun, İngilizce olsun hangi dili öğrenmek isterseniz isteyin interneti en doğru şekilde kullandığınız zaman o dili 5 yılda öğrenmek yerine 6 ayda, 5 ayda çok kolayca öğrenebiliyorsunuz. Yeter ki interneti doğru şekilde kullanın.

İşinize yarayacak bir site örneği…

Şimdi sizlere çok işinize yarayacak bir site göstermek istiyorum arkadaşlar. Mesela 1 tane cümle kurmak istiyorsunuz ama cümledeki fiili nasıl çekeceğinizi bilmiyorsunuz. O zaman ne yapacaksınız? Tabii ki de tek başınızaysanız, yardım alabileceğiniz kimse yoksa veya gelip akademimizde öğretmenlere soru soramıyorsanız; geleceksiniz arkadaşlar. Geleceksiniz https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ sayfamıza ve buraya hangi fiili istiyorsanız isteyin yazacaksınız. Mesela diyorsunuz ki ben bir cümle kurmak istiyorum ve cümlemde ‘benim bir tane evim var’ demek istiyorsunuz. Ve bu sahip olmak fiili olan ‘avoir’ fiilinin çekimlerini bilmiyorsunuz.

Ne yapacaksınız; belirtilen siteye gireceksiniz, buraya avoir yazıp arayacaksınız. Bu site size avoir fiilinin şimdiki zaman, geçmiş zaman, gelecek zaman, her türlü zamandaki çekimlerini tek tek verecek. Burada ‘avoir’ diye aradık ve geldik, bizi şu anda ilgilendiren bölüm burada ‘Indicatif Présent’ bölümü arkadaşlar. Je, tu as, il a, nous avons, vous avez, ils ont şeklinde gördüğünüz gibi çevirmişler. Gerçekten çok işinize yarayacak bir site bu yazdıklarımızı bir yandan siteyi açık yazımızla beraber kelimeleri girerek ilerleyebilirsiniz. Fransızca öğrenmekte kararlıysanız, bu siteyle arkadaş olmak zorundasınız. Çünkü bu siteyi çok fazla kullanmak durumunda kalacaksınız.

Avoir Fiili Kullanım Örnekleri

Çekimlerini öğrendik, şimdi bir de örnekler yapalım birlikte arkadaşlar. Örnekleri yaptıktan sonra yine internet üzerinde bulabileceğiniz bazı alıştırmalar yapacağız birlikte. Bu alıştırmalar sayesinde az önce öğrendiklerinizi kolayca pekiştirebileceksiniz. J’ai une voiture. Avoir fiili neydi arkadaşlar, sahip olmaktı.

Avoir Fiili 1. Örnek

Une voiture ‘bir araba’ anlamına geliyor. J’ai une voiture diyorsak; benim bir arabam var demek istiyoruz kısaca. Tu as un frère. Bu arada eğer ki buradaki sözcüklerin anlamlarını bilmiyorsanız sizlere bir tane daha site önermek istiyorum. Bu siteye, çevirilere güvenebilirsiniz. Mesela biz burada ne dedik? Frere dedik. Mesela karşınıza böyle bir cümle geldi, siz burada avoir fiilinin çekimi olduğunu görüyorsunuz.

Tu as demişiz. Yani sen bir şeye sahipsin. Neye sahipsin? Bunun anlamını bir türlü bilmiyorsunuz. O zaman ne yapmanız lazım? Hemen geleceksiniz ve https://fransizcaogreniyorum.net/sozluk/ e gireceksiniz ve buraya frère yazarak arayacaksınız arkadaşlar. Neymiş frère? Erkek kardeşmiş. Yani bizim cümlemizin anlamı çıktı burada. Tu as un frère, senin bir erkek kardeşin var. Frère neymiş, erkek kardeşmiş. Bunu yazalım çünkü yeni bir kelime öğrendik.

Avoir Fiili 2. Örnek

Il/elle/on a un ordinateur. Ordinateur kelimesinin anlamı ‘bilgisayar’ demektir. Il a un ordinateur dersek; o erkeğin –bahsettiğimiz kişi bir erkek- bilgisayarı var. Elle dersek; o bayanın bir bilgisayarı var. On dersek ‘on a un ordinateur’ dersek; bizim bir bilgisayarımız var anlamına gelir. Peki burada ‘on a un ordinateur’ demek yerine bunu nasıl söylerdik başka türlü? Tam da az önce bahsettiğimiz kelime neydi; nous’ydu. On a un ordinateur demek yerine biz başka şekilde; nous avons un ordinateur şeklinde bu cümleyi kurabilirdik.

İkisinin de anlamı tamamen aynıdır. Nous avons une maison; bizim bir evimiz var. Maison ev demektir. Vous avez un vere d’eau. Bu kelimeyi (d’eau) eğer önceki derslerimizden izlediyseniz, dinlediyseniz bilmeniz lazım. Un vere d’eau ‘bir bardak su’ demek. Vous avez un vere d’eau; sizin bir bardak suyunuz var anlamına gelir. Ils/elles ont des chaussures. Ils ont des chaussures dersek; onların ayakkabıları var. Elles ont des chaussures dersek yine onların ayakkabıları var anlamına gelir.

Avoir Fiili Egzersizler

Avoir ile dersimiz bu kadardı arkadaşlar. Hiçbir yere ayrılmayın şimdi internet üzerinden birlikte alıştırmalar yapacağız. Bakalım dersimizi ne kadar iyi anlayabilmişiz. Şimdi bir tane site buldum ben. Bu site https://www.allthetests.com/quiz32/quiz/1430778149/Avoir-verb-quiz üzerinden hep birlikte, hep beraber, canlı canlı egzersizler yapacağız. Bakalım dersimizi iyi anlayabilmiş miyiz? Tabii ki de not defterimizi yanımıza alıyoruz. Siz de gerçek defterinizi, fiziksel defterinizi yanınıza alıyorsunuz, bir tane kalem alıyorsunuz elinize ve benimle birlikte bu egzersizleri yapıyorsunuz arkadaşlar.

Avoir Fiili 1. Egzersiz

Bir numara: J demiş bir tane buraya tırnak işareti (‘) koymuş cinq dollars demiş. Ne anlama geliyor bu arkadaşlar? Benim 5 dolarım var anlamına gelecek. Çünkü ‘J’ kullanmışız, je ben demek unutmayın. Benim 5 dolarım var derken bunun çekimi nasıldı? Avoir fiilinin ben ile çekimi nasıldı? Tabii ki de böyleydi (ai), az önce de gördüğünüz gibi. Elle… un crayon. Peki bu cümle ne demek istiyor bize? Elle ne demekti arkadaşlar, o demekti. Bir bayandan bahsederken biz elle diyoruz. Un crayon, az önce gördüğümüz kelime.

Bir kalem demek. O bir kalem. Bu cümlede ne demek istiyor, onun bir kalemi var demeliyiz biz. Yani biz avoir fiilini 3. tekil şahıs ile çekeceğiz. 3. tekil şahıs ile çekimimiz nasıldı? Bilmiyorsanız hemen https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ sayfamıza geliyorsunuz ve buradaki 3. tekil şahıs ile çekimimiz nasıldı ‘a’ idi. Buraya geliyoruz ve a’ya tıklıyoruz. Diego…trois soeurs. Soeurs ne demek, kız kardeş demek Fransızcada. Trois üç demek. Diego’nun 3 tane kız kardeşi var diyeceğiz bu cümlede. Söyleyebilmemiz için ne yapmamız lazım, hangi çekimi almamız lazım. Tabii ki de Diego erkek olduğu için ve tek bir kişiden bahsettiğimiz için bizim 3. tekil şahıs ile çekmemiz lazım bu avoir fiilini. Yani doğru cevabımız burada ‘a’ olacak.

Avoir Fiili 2. Egzersiz

Nous … beaucoup de livres. Livres kitap demek arkadaşlar. Beaucoup de livres çok kitap demek. Nous … beaucoup de livres. Nous ne demekti biz demekti. Bizim çok kitabımız var demek istiyoruz burada. Bizim var derken avoir fiilini aynen bu şekilde (avons) çekiyorduk. Nous avons. Ils … leur classe de français à huit heures. Bu biraz zor bir cümle arkadaşlar. Bunu hemen ben size çevireyim. Not almanıza gerek yok. Leur classe de français à huit heures; onların sabah 8’de Fransızca dersleri var demiş burada. Onların var derken biz avoir fiilini bu şekilde (ont) çekiyorduk.

Avoir Fiili 3. Egzersiz

Vous … un chat à la maison? Sizin evde kediniz var mı demiş burada. Vous … un chat à la maison? Şimdi bunları birlikte yapıyoruz tamam ama burada ileride tek başınıza egzersizler yapmak isterseniz internette şu şekilde yapın. (Kelimelerin anlamlarını yazarak ve çevirerek.) Bu şekilde yaparsanız gerçekten hem ne yaptığınızı anlamış olursunuz, hem de Fransızcada kendinizi geliştirmiş olursunuz. Buradaki cümle ney? Hep birlikte yazalım. Burada yapacağımız şey arkadaşlar bu cümlede bulunan her şeyi tek tek çevirerek cümlenin karşısına yazacağız, Türkçeye çevirerek. Bu şekilde hem kelimelerin anlamlarını öğreneceğiz hem de cümleye kattıkları değeri öğreneceğiz. Vous siz demek. Daha sonra’ un chat’ ne demek? Bir kedi demektir. Daha sonra ‘à la maison’ derken ‘evde’ anlamına gelir. Ne demişiz burada; siz bir kedi evde. Yani bunu biz Fransızcaya nasıl çeviriyoruz? Sizin evde bir kediniz var yani ‘Vous avez un chat à la maison?’

Avoir Fiili 4. Egzersiz

Elles … un bon systeme de son. Elles onlar demektir. Onlar dediği için ‘on’ diyoruz. On … beaucoup de succes. On neydi arkadaşlar bir hatırlatalım. Biz on kelimesin kullandığımız zaman bunu il, elle yazmış gibi çekiyorduk. Yani biz burada avoir yazmak yerine ‘a’ yazmak zorundayız.

Avoir Fiili 5. Egzersiz

Est-ce que tu … assez de travail. Tu demiş burada. Buradaki öznemiz nedir, sen senden bahsediyoruz. Yani tu as şeklinde çevirmemiz gerekir.

Avoir Fiili 6. Egzersiz

George at Louise … une auto fabuleuse. Buradaki öznemiz ne arkadaşlar, George et Louise. İki tane kişiden bahsediyor, onlardan bahsediyor yani. Onlar derken biz avoir fiilini ‘ont’ şeklinde çekiyoruz.

Avoir Fiili 7. Egzersiz

Jean-Paul … un manteau gris. Burada aslında sizi kandırmak istemişler, bir tuzak kurmuşlar bizlere. Jean-Paul iki tane ayrı kişi değildir. Bu eğer ki Fransa’da yaşıyorsanız belki duymuşsunuzdur. Bu aslında tek bir isimdir. Hani bizim Türkçemizde birleşik isimler olur ya. Mesela Ayşenur gibi, Toprakcan gibi birleşik isimler olur ya arkadaşlar. Bu da Fransızcada bir birleşik isim.

fransızca avoir fiili

Avoir Fiili 8. Egzersiz

Jean-Paul … un manteau gris. Jean-Paul bir kişi olduğu için ve ondan bahsettiğimiz için biz ‘a’ diyeceğiz burada.

Avoir Fiili 9. Egzersiz

Buradaki öznemiz vous arkadaşlar. ( … – vous des pommes vertes?) Görüyorsunuz, siz demek. Vous des pommes vertes, yeşil elmanız var mı diye soruyor burada. Avez vous des pommes vertes şeklinde sorması gerekirdi.

Avoir Fiili 10. Egzersiz

Buradaki (Nous … beaucoup d’argent.) öznemiz ‘biz’. Beaucop d’argent, çok para demek. Biz çok para yani bunu avoir ile çekersen nasıl olacak? Bizim çok paramız var anlamına geliyor. Yani biz burada nous avons şeklinde avoir fiilini çevirmeliyiz. 6 tane sorumuz kaldı arkadaşlar devam edelim.

Avoir Fiili 11. Egzersiz

Elles … un peu de papier. Burada ‘on’ dedim çünkü burada bir alışkanlık olmuş Fransızcada hiçbir cümleyi fiil olmadan bırakamıyorum. Çünkü biliyorsunuz bir cümlede fiil yoksa o bir cümle değildir. Elles … un peu de papier. Biraz kâğıtları var demiş. Onlar dediği için ‘on’u kullanacağız.

Avoir Fiili 12. Egzersiz

Burada direkt J’ ile başlamış cümleye arkadaşlar. Çok kolay. Mon maillot de bain dans mon sac. Benim mayom çantamın içinde demiş. J’ai olarak çeviriyoruz. As-tu des freres ou des soeurs? Senin erkek kardeşlerin veya kız kardeşlerin var mı diye soruyoruz karşımızdakine. Öznemiz sen olduğu için bunu bu şekilde (as) çeviriyoruz.

Avoir Fiili 13. Egzersiz

Mark et Sophie … une grande maison. Une grande maison, büyük bir ev demek. Mark et Sophie diye söylediğimiz için yani Mark ve Sophie diyoruz. 3. çoğul şahıstan bahsettiğimiz için buradaki cevabımız ‘ont’ olmalı.

Avoir Fiili 14. Egzersiz

Le chien … un queue lon. Un queue long uzun kuyruk demek. Le chien köpek demek arkadaşlar. Burada köpeğin uzun kuyruğu var demek istiyor. Öznemiz bir köpek olduğu için, 3. tekil şahıs olduğu için buradaki cevabımız ‘a’ olmalıydı.

Avoir Fiili 15. Egzersiz

Ma mére … une robe verte. Annemin yeşil bir elbisesi var demiş burada. Ma mére a une robe verte.

Avoir Fiili 16. Egzersiz

Son çevirimiz. Tu … des yeux bleus comme le ciel. Buradaki öznemiz tu arkadaşlar, sen diyoruz. Des yeux bleus com ele ciel, senin hava gibi gök gibi mavi gözlerin var demiş. Güzel bir komplime olmuş. Tu as des yeux bleus comme le ciel şeklinde çeviriyoruz ve cevaplara bakıyoruz. 20 üzerinden 20 yapmışız. Tabii ki de öyle yapacağız.

Tabii ki sizi de düşündük. Bu da sizler için hazırladığımız fransizcaogreniyorum.net öğrencilerine özel avoir fiili testi. Burada geleceksiniz. Sizden isteğim yine elinize defterinizi kâğıdınızı almanız. Bu kelimeleri öncelikle tek tek defterinize, kâğıdınıza yazın arkadaşlar. Bunları tek tek çevirin ve cevapları verdikten sonra aşağıda bir şey çıkacak size ‘cevapları yollayın’ diye. Cevapları yollayacaksınız ve bakalım kaç puan aldınız. Puanınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Facebook grubumuz var, bilmiyorum haberiniz var mı? Facebook üzerinde Fransızca öğreniyorum yardımlaşma grubu olarak ararsanız grubumuzu kolayca bulabilirsiniz.

Instagramdan ve Facebooktan sorular olduğunu söylemiştim.2 tane soru geldi. Bir kişi ‘passé composé’ hakkında bilgiler istedi. Bir diğeri ise celui-ci, celui-là kelimelerinin anlamları nelerdir diye sordu. Hemen biraz anlatalım çünkü bu sorulan sorular tam böyle bir derslik sorular arkadaşlar. Bir ders sadece passé composé’ye ayrılmalı. Bir ders sadece celui-ci, celui-là kelimelerine ayrılmalı Fransızcada. Ama şimdi siz belki de Fransızca öğrenmeye yeni başladıysanız biraz üst seviye olacak sizlere ama yine de az bir şey bahsetmek isterim. Passé composé hakkında bilgiler istemiş.

Fransızca Passé Composé Fiili

Öncelikle passé composé Fransızcanın geçmiş zamanı demektir. Ben geldim, sen geldin, o araba kullandı vs. cümlelerini kurarken biz passé composé’den yararlanıyoruz. Passé composé’nin çekimleri de zaten conjugaison sayfamızda var. Bu arada ‘regarder’ fiilinin passé composé’sine bakalım. İzlemek demek. Çok kolay aslında, passé composé çekimleri burada.

Bakın karşımıza yine ‘avoir’ fiili çıktı az önce de bahsettiğimiz gibi. J’ai regardé dediğimiz zaman, ben izledim. Tu as regardé dediğimiz zaman sen izledin. Il a regardé o izledi, nous avons regardé biz izledik, vous avez regardé siz izlediniz, ils ont regardé derken onlar izlediler anlamına gelir. Passé composé aslında çok da abartılması gereken bir konu değil ama doğru şekilde öğrenilmesi gereken bir konu. Çünkü Passé composé yaparken Fransızcadaki bazı fiiller avoir fiilini kullanarak geçmiş zamana çevrilir. Bazı fiiller ise étre fiilini kullanarak geçmiş zamana çevrilir. Bunlara çok dikkat etmelisiniz.

Fransızca Celui-ci, Celui-là Fiili

Aslında bunlar da çok komplike bir şey değil. Bunu hemen anlatabiliriz. Bunun anlamı ‘bu’ demek aslında. Örneğin bir pazara gittiniz elmalar gördünüz böyle, güzel güzel elmalar falan. Fiyatı yazıyor orada. Bakıyorsunuz işte elmanın kilosu 1 Euro diye geçiyor. Siz karşınızdaki satıcıya soruyorsunuz, diyorsunuz ki ‘hangi elmanın fiyatı 1 Euro?’ Satıcı ne yapıyor size fiyatı 1 Euro olan elmayı göstererek diyor ki celui-ci. Aslında bu kadar basit. Hani daha fazla derinlere inmeye gerek yok. Tabii ki de bunlar için özel bir ders yapılabilir, anlatılabilir. Celui-ci ve celui-là hemen hemen aynı anlama gelir. Bunu da, bunu da kullanabilirsiniz. Bir farkı yok. İkisinin de anlamı. Karşımızdaki kişi bizim hangi objeden bahsettiğimizi biliyorsa ve o objeyi göstererek söylüyorsa, bu demek istiyorsa celui-ci, celui-là şeklinde söyleyebiliyoruz.

Bu arada sizler için bizim hazırladığımız, bu avoir testine https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJRSR-TPkrdNY-Q7ziYwSoMY_Pd2St36m6s_F2MMJ2erKXiQ/viewform linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Fransızca dili gerçekten dünyanın en güzel dillerinden birisidir arkadaşlar. Türkiye’de de yaşasanız, Fransa’da da yaşasanız gerçekten sizlere katabileceği şeyler o kadar fazla ki. Bir düşünsenize; şimdiye Fransızca bilseydiniz hayatınız nasıl değişirdi? Neler yapabilirdiniz? Gerçekten ucu çok açık bir soru. Kendinize istediğiniz kadar bu soruyu sorun. Her seferinde güzel cevaplar bulabileceksiniz. Umarım sizler de Fransızcayı çok doğru bir şekilde, iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ve Fransızcanın hayatınıza katabileceği o iyilikleri, o güzellikleri bir an önce yakalayabilirsiniz ve hayatınızın kalitesini bir an önce yükseltebilirsiniz. Fransızcanızı en hızlı ve ekonomik yoldan geliştirmek isterseniz online Fransızca kursu eğitim programımıza katılabilirsiniz.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This