Faire Fiili

Ara 17, 2020Uncategorized

Bugünkü yayınımızda Fransızcanın en çok kullanılan fiili faireden bahsedeceğim. Faire fiili gerek yapmak gerekse yaptırmak anlamına gelen Fransızcanın en değişik fiillerinden birisidir.

Bu videonun sonunda faire fiilinin tam olarak ne anlama geldiğini ve nerelerde kullanılması gerektiğini öğreneceksiniz. Bu arada eğer instagram sayfamızı takip etmiyorsanız hemen takip etmenizi öneririm. Çünkü her gün 3 tane yeni Fransızca kelime paylaşıyoruz, sadece paylaşmakla kalmayıp o kelimelerle ilgili yeni ses kayıtları yapıyoruz ve o kelimelerle ilgili örnekler veriyoruz sizlere. Bu yüzden instagram hesabımızı takip etmeniz Fransızcayı en doğru, en kolay ve en hızlı şekilde öğrenebilmeniz için aslında bir gerekliliktir.

Fiilimiz faire fiili olacak. Eğer Fransızcadaki faire fiili gibi zorlu fiilleri anlatacağım bir seri oluşturmamı istiyorsanız lütfen bunu yorumlarda belirtin. Çünkü ben her ne yapıyorsam gerek online eğitimlerimiz, gerek çıkaracağımız animasyonlarımız, gerek kitaplarımız, gerekse uygulamamızın tamamını siz öğrencilerimiz ve takipçilerimiz verdiği öneriler ışığında yaptık. Eğer ki isterseniz Fransızcanın en zor fiillerini bir video eşliğinde paylaşıp sizlere gösterebiliriz.

Faire Fiili

Peki nedir bu faire fiili? Hem yapmak hem de yaptırmak anlamına gelir. Peki nasıl olur da bir fiil hem yapmak hem de yaptırmak anlamına gelebilir? Bunu da Fransızcanın mucidine sormak gerek.

Peki bu fiil cümle içinde nasıl çekimlenir hemen bakalım. Bunun için kendi sitemizin içinde bulunan https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ adresine gidelim ve oradan bu fiili çekimleyelim. Burada faire fiilini şimdiki zaman, gelecek zaman, geçmiş zaman, subjonctif zaman, conditionnel zaman, indikatif zaman gibi Fransızcada aklınıza gelecek olan bütün zamanlardaki çekimlerini görebiliyorsunuz. Eğer ki Fransızca seviyeniz A1-A2 ise sizi ilgilendirecek zamanlar indicatif zamanlardır, eğer B1-B2 seviyesinde iseniz subjonctif, conditionnel ve imperatif zamanlar da sizi ilgilendiriyor. Burada örnek olması açısından faire fiilinin şimdiki zamandaki çekimini göstereyim.

je fais – tu fais – il fait – nouns faisons – vous faites – ils font

Burada dikkat etmenizi istediğim bir yer var. Normalde ne zaman a ve i harfleri yan yana gelirse o kısım -e şeklinde okunur. Ama nouns başa geldiğinde -ö şeklinde okumak zorundayım.

Şimdi kullanımına bakalım. Kullanımını iki ana başlık atlında inceleyeceğiz; yapmak ve yaptırmak.

Yapmak:

Burada sizlere Türkçe örnekler vermek istiyorum. Yemek yapıyorum, ders yapıyorsun, bisiklet yapıyorum (sürüyorum).  Fransızcada bisiklet yapıyorum dediğimiz zaman bu sürmek anlamına gelir veya aynı şekilde motor yapıyorum dediğiniz zaman motor sürüyorum demektir. Faire aynı zamanda sürmek anlamında da kullanılır ama bunu araba sürüyorum derken kullanamayız.

Yaptırmak:

Yemek yaptırıyorum, eve göndertiyorum, televizyon izlettiriyor. Burada anlam sadece yaptırmak değil. Burada Türkçemize çevrilişinde mesela bir şeyi birisine empoze ettiğimiz zaman. Bunları Fransızcada faire fiili ile yapıyoruz.

Şimdi örneklere geçelim, daha iyi anlayacaksınızdır.

Faire (Yapmak)

Je fais à manger (Yemek yapıyorum)

Nouns faisons le ménage (Temizlik yapıyoruz)

Vous faites erreur (Yanlış yapıyorsunuz) erreur yanlış demek.

Ils font du vélo (Bisiklet sürüyorlar)

Tu fais mal au chien (Köpeğin canını acıtıyorsun) faire mal canını acıtmak demek.

Il fait beau (Hava güzel)

Il fait nuit (Hava karardı) anlamına gelmektedir. Yani hava durumundan bahsederken faire fiilinden yararlanabilirsiniz.

Şimdi daha da ilginç kısma gelelim.

Faire faire (Yaptırmak)

Je fais manger les enfants (Çocuklara yemek verdiriyorum)

Tu fais regarder le match aux filles (Kızlara maç izlettiriyorsun)

On fait remplirde l’essence (Benzin doldurtuyoruz) Başkalarına yaptırdığımız şeyleri ifade etmek için yine faire fiilinden yararlanabilirsiniz.

Ils font acheter un nouveau téléphone à leur père (Babalarına yeni bir telefon aldırtıyorlar)

Vous faites construire une maison (Bir ev yaptırtıyorsunuz)

Ils font boire de l’eau aux chatons (Küçük kedilere su içirtiyorlar)

Bu cümlelerin hepsi faire fiili ile kurulmuş cümlelerdir. İşte bu yüzden faire fiili Fransızcanın en çok kullanılan fiillerinden biridir.

Bu yazımızda faire fiilinin en sık kullanıldığı anlamları göstermeye çalıştım.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This