fbpx

En Etkili Fransızca Öğrenme Metodu

Mar 4, 2021Uncategorized

Hepinize selamlar. Sizlere Fransızca öğretecek bu sihirli kelime, bu sihirli soru kelimesi nedir? Hangi soruyu kendinize sorarsanız Fransızcanız ilerler, Fransızcanızı kendiniz ilerletebilirsiniz? İşte bu sorunun cevabını bu dersimizde sizlere vereceğim.

Derse geçmeden önce aslında sizlere bu soru kelimesinin ne olduğunu sordum Instagram sayfamızda ve bana güzel cevaplar verdiniz. Bazıları doğru, bazıları yanlış. Bazıları neden bahsettiğimi bile anlamamışlar. Güzel oldu aslında, seviyorum böyle şeyler yapmayı. Siz sevgili takipçilerimle, öğrencilerimle Instagram sayfamız üzerinde. Hala Instagram sayfamızı takip etmiyorsanız hemen takip edin. Instagram sayfamızda her gün üç tane yeni fransızca kelime paylaşıyoruz ve sizin sorularınıza storylerden, gerek özelden yazdığınız mesajlarla cevap veriyoruz. Bir sihirli kelime var. Aslında sihirli kelime değil, biz bu kelimeyi her gün hayatımızda kullanıyoruz ama bu kelimeyi gerek Fransızca, gerekse başka bir dili öğrenirken nasıl kullanabiliriz, nasıl yararımıza kullanabiliriz? İşte size bugünkü derste bunu göstermek istiyorum. Hadi bakalım, zaman kaybetmeyelim. Bir an önce başlayalım bakalım neymiş bu kelime.

En Etkili Fransızca Öğrenme Metodu

Biz hangi soru kelimesinden bahsediyoruz? Tabi ki de “neden?” sorusundan bahsediyoruz. Tahminleriniz doğruysa sizi tebrik ederim. Şimdi biz ne yapacağız? Nasıl “neden?” sorusunu sorarak Fransızcamızı geliştirebiliriz? Şimdi sizin karşınıza bir tane A1 seviye bir cümle çıkaracağım.

“Je ne sais pas pourquoi ce chien dort dans notre maison depuis le midi.” Bu A1 seviyesini bitirdiğiniz zaman kolaylıkla kurmanız ve anlamanız gereken bir cümledir. Peki biz ne yapacağız şimdi. Bu cümle elimizde var. Neden sorusunu sorarak bu cümleden nasıl yararlanacağız. Şöyle düşünün. Mesela eğitimlerimize katıldınız ve eğitimlerimizdeki A1 seviyeyi bitirdiniz veya A1 seviyesinin bir bölümüne kadar geldiniz. Karşınıza böyle bir cümle çıktı. Ne yapacaksınız biliyor musunuz arkadaşlar? Cümleyi parçalarına ayıracaksınız. Tek tek “neden bu burada yazıyor, peki bu neden burada?” diye kendinize soracaksınız. Bakın nasıl yapıyoruz?

Öncelikle “je ne sais pas” daha sonra “pourquoi” “ce chien” “dort” “dans” “notre maison” “depuis le midi” Bunları tek tek işleyeceğiz ve bakacağız acaba bunlar ne anlama geliyor? Bunları öğrenerek nasıl kendimizi geliştireceğiz? Neden bu sözcük bu cümlede yazılmıştır? Ne anlama gelmektedir? Ne katmaktadır veya yazmasaydık ne olurdu? diye bu soruları kendimize sorarak belki de A1 seviyesinde öğrenmeniz gereken bir şeyi yani konuların yüzde otuz, yüzde kırkını sadece bu cümleden yola çıkarak anlayabileceksiniz.

Mesela ilkiyle başlayalım.

Je ne sais pas. “Je ne sais pas” nedir? Olumsuzluk nasıl yapılır? “Je ne sais pas” bir olumsuzluk cümlesidir. Bunu araştırmaya başladığımız zaman Bunu araştırmaya başladığınız zaman olumsuzluk nasıl yapılır sorusunun cevabına ulaşacaksınız. Nasıl yapılırmış olumsuzluk? Olumsuzluk cümle içerisindeki fiilin etrafına “ne” ve “pas” eklenerek yapılır. Bu kadar basit mi? Evet, bu kadar basit. Nasılmış? Hemen bir tane şema göreceksiniz araştırmalarınızda veya tuttuğunuz notlarda.

Özne+ne+fiil+pas+compléments şeklinde cümle kurulumunu yaparsanız bir olumsuz cümle kurabilirsiniz. Olumsuzluk sadece “ne” “pas” ile olmaz. “Ne…jamais” hiçbir zaman anlamına gelir. Yani burada işte özne+ne+fiil+jamais yazarsanız hiçbir zaman anlamına gelir. “Ne…plus” yazarsanız artık değil anlamına gelmektedir. Ne oldu? “Je ne sais pas” nın ne olduğunu araştırırken neden burada “ne” neden burada “pas” koyduğumuzu araştırırken bir anda Fransızcadaki olumsuz cümle nasıl yapılır konusuna geldik ve öğrendik. Devam edelim.

Pourquoi. Peki bu pourquoi nedir? Pourquoi “neden” soru kipinin Fransızcadaki karşılığıdır. Peki nasıl kullanılıyor bu cümlelerde? Daha sonra bunu öğrenmeye başlayacaksınız. Pourquoi+est-ce que+özne+fiil+compléments şeklinde kullanılabilir. Pourquoi+fiil+özne+compléments şeklinde kullanılabilir. Yani özne ile fiilin cümle içindeki yerlerini değiştirerek kullanılabilir veya cümle yapısına hiç dokunmadan normal bir cümle yazar gibi sadece cümlenin başına pourquoi yi koyarak bir neden sorusu sorabilir. “Pourquoi+özne+fiil+complément”. Her ne kadar bu son gösterdiğim metodun taraftarı olmasam da maalesef özellikle de Fransa’da sokak dilinde bunu çok sıklıkla kullanırlar ama siz kullanmamaya dikkat edin.

Ce chien. Peki ce chien nedir?

Ce chien kelimesini araştırmaya başladığımız zaman neden burada “ce” yazıldığını anlayacaksınız. Neymiş bu “ce”? “Ce” bir adjectif démonstratif’tir. Türkçe karşılığı “bu” dur. Kelimeye göre farklı şekillerde yazılır. Yani bu köpek, bu kedi, bu tavşan, bu ev, bu kalem şeklinde cümleleri kullanırken, sözcükler kurarken adjectif démonstratiflerden yararlanacağız. Peki neden farklı şekillerde yazılır? Bunların da üstüne düşeceksiniz. Bunlarla da karşılaşacaksınız. Ce masculin bir kelimenin önüne, cette feminin bir kelimenin önüne, cet sesli harfle başlayan masculin bir kelimenin önüne, ces ise çoğul kelimelerin önüne yazılır. Bununla karşılaşacaksınız.

Dort. Dort nedir? Dormir (uyumak) fiilinin üçüncü tekil şahıs ile çekimidir. Üçüncü tekil şahıs neydi? Öncelikle bire bakalım. Birinci tekil şahıs ben. İkinci tekil şahıs sen. Üçüncü tekil şahıs o. Yani “ondan” bahsederken dort ile yazmamız lazım. Daha sonra şununla karşılaşacaksınız. Dormir fiili ikinci tip bir fiildir ve çekimleri birinci tip fiillere göre biraz daha zordur. Bu sefer fiil çekimleri konusundan gideceksiniz. Sırf neden sorusunu kendinize sorduğunuz için.

Dans. Dans nedir peki?

Nerede kullanıyoruz bu dans kelimesini. Dans kelimesi içinde anlamına gelmektedir. Tamam çok iyi. Başka bir anlamı var mı? Zamanlardan bahsederken de kullanılır. Zamanları ifade ettiğimizde hem “içinde” hem “sonra” anlamına gelir. Peki bir örnek verelim mi? “J’arrive dans 10 minutes” dediğimiz zaman bu cümle iki tane farklı anlama gelir. 10 dakika içinde geliyorum veya 10 dakika sonra geliyorum şeklinde iki tane anlama gelmektedir. Bunları göreceksiniz.

Notre maison. Notre maison nedir? Neden biz burada notre kullandık. Maison kelimesi ev demektir. Peki notre nedir? Notre, bir adjectif possessif’tir. Türkçe karşılığı “bizim” kelimesidir. Tamam, şimdi adjectif possessif konusunu da araştırmaya başladınız ve karşınıza ne çıktı? Sahiplik bildirilecek kelimeye göre adjectif possessif değişir. Peki nasıl değişir bunlar? Masculinlik femininlik pluriellik veya sesli harfle başlayanlar olarak farklılık gösterirler. Benim, senin, onun, bizim, sizin, onların her birinin çekimleri farklıdır. (Tablo gösterir) Bu tabloyu çalışma defterinize not alabilirsiniz. Eğitimimizdeyseniz almanıza gerek yok. Zaten bu tabloyu biz sizlere evinizde yazdırabilmeniz için dersin yanında sizlere sunuyoruz. Devam edelim.

Depuis le midi. Depuis le midi ne anlam katıyor bu cümleye?

Öncelikle bir depuis nin anlamına bakalım. Neymiş bu depuis? “Depuis” kelimesi cümleye -den beri, -dan beri anlamı katmaktadır. O zaman mesela “eve geldiğimden beri” gibi cümleler kullanırken depuis kullanabilirim veya “gece 12’den beri” “sabah uyandığımdan beri” “seni gördüğümden beri” şeklinde cümleleri kullanırken depuis kullanırız. Bunu araştırdık ve bulduk. “Le midi” öğlen demektir. Saat tam 12’yi ifade etmek için kullanılır. O zaman saat tam 12’yi gösterdiği zaman sadece biz midi mi diyoruz?

Hayır arkadaşlar. Saatimiz 12’yi gösterdiği zaman aynı Türkçemizde de olduğu gibi ya öğlen 12 ya da gece 12 anlamına gelmektedir. “il est midi” öğlen 12, “il est douze heures” şeklinde de ifade edilir. Yani saat 12’dir şeklinde ifade edilir. “il est minuit” ise gece yarısı anlamına gelmektedir ve gece 12’yi ifade etmek için kullanılır. Ne yaptınız bu sefer? Saat 12 nasıl ifade edilir derken, gittiniz Fransızca saatleri de öğrendiniz. Fransızca saatler biraz karmaşıktır. Çok değişik ve katı kuralları vardır. Bunları öğrendiniz.

Ne oldu arkadaşlar? Neredeyse A1 seviyesinin yüzde otuzuna kadar sadece bir cümleden yola çıkarak bu cümlenin içerisindeki kelimelere ve bu kalıplara neden sorusunu sorarak ve tabi ki yanında gerek eğitim videolarımızdan yardım alarak, gerekse kendiniz araştırmalar yaparak bunların hepsine ulaşabildiniz ve bu konuların hepsini öğrendiniz.

Nasıl metod?

Çok orijinal değil mi?

Yani sadece bir cümleye bakarak neden bu burada sorusunu kendimize sorduğumuzda bir bakıma sorguladığımızda ne oluyor? Araştırmaya başlıyoruz, eğitim videosunu izlemeye başlıyoruz. Bizim eğitimimize katılıp sonuna kadar izleseniz bile böyle bir cümleyi kurup, böyle bir cümleyi görüp neden bu burada dedikten sonra gidip tekrar eğitim videosunu izlerseniz o kadar kalıcı olacaktır ki o eğitim videosunu beyninizden kimse silemeyecektir. O bilgileri kimse silemeyecek. Çünkü kendiniz isteyerek yapıyorsunuz bu araştırmayı. Merak ediyorsunuz ve kendinize neden sorusunu soruyorsunuz. Neden bu burada? Bu soruyu sorduğunuz zaman asla unutmazsınız.

Bu gördüğümüz bir A1 seviye dersti. A1 seviye bir cümleydi. Dilerseniz, eğer ki sizler de isterseniz gelecek derslerimizde bunun aynısının A2 seviyesini, böylelikle size A2 seviyesinde nelerle karşılaşacağınızı gösteririm. B1 seviyesini ve aynı şekilde B2 seviyesini de gelecek videolarımızda sizlere gösteririm. Bunu bana lütfen yorumlarda bildirin. Uluhan Hocam lütfen devam edin şeklinde yazarsanız, Uluhan Hocam bekliyoruz derseniz ben sizin için gelecek videolarımızı bunlar üzerine kurarım. Yaklaşık 12-13 dakikanızı bana ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum sizlere.Görüşmek üzere arkadaşlar, kendinize çok iyi bakın. Artık Instagram sayfamda veya WhatsApp numaramdan beni arayarak, bana mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Eğitimlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın. Şimdilik hoşçakalın.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This