fbpx

En Çok Kullanılan 50 Fiil

Nis 15, 2021Uncategorized

Arkadaşlar, selamlar. Bugün sizler için bir sürpriz hazırladım. Bu dersin sonunda bu sürprize, bu dersi sonuna kadar takip eden herkes sahip olacak. Fransızcanın en çok kullanılan elli tane fiilini sizlere bu videoda göstermek istiyorum.

Tabii ki de, beni biliyorsunuz. Sadece bir şeyleri göstererek geçmeyi hiçbir zaman sevmedim ve nefret ediyorum. O yüzden, sizlere göstereceğim fiillerin Türkçe karşılıklarını yazacağım. Türkçe karşılıklarını yazmakla da kalmayıp, birer tane Fransızca cümle kuracağız. Bununla da kalmayıp Fransızca cümlelerin çevirilerini de sizlere vererek hem sizlere göstereceğim elli tane fiilin, hem de fiili içerisinde kullanacağımız cümlelerin içerisindeki kelimeleri de öğreneceksiniz. Yani bu dersin sonuna kadar bir sürü Fransızca kelime ve fiil öğrenebileceksiniz.

En Çok Kullanılan 50 Fiil

“Uluhan Hoca’nın aklına nereden geldi böyle bir ders?” derseniz de, tabii ki de siz sevgili öğrencilerim bana bunu yapmamı söylediniz, Instagram hesabımızdan. Instagram hesabımızda her gün paylaşımlar yapıyoruz.

Fransızca kelimeler, daha sonra storylerimizde sizlere yardımcı olabilecek fikirler, ders çalışma önerileri vs bir sürü yeni yeni şeyler paylaşıyoruz ve burada siz sevgili takipçilerim ve öğrencilerim ile belki de günün nereden baksanız on beş saati hep iletişim halindeyiz. Burada bana dediniz ki “Uluhan Hocam, lütfen Fransızcanın en çok kullanılan fiiliyle ilgili bir video yapar mısınız?” Tabii ki de yaparım. Yani siz yeter ki isteyin. Hadi bakalım.

(Döküman dosyası gösterir)

Neymiş bu döküman?

Hep beraber bakalım. Bunu hazırlamam yaklaşık birkaç saatimi aldı. Hepsini tek tek sizin için bizzat kendim yazdım. En çok kullanılan elli Fransızca fiil. Beraber inceleyeceğiz bunu. Hepsini tek tek sizlere söylemeyeceğim, biraz da kendiniz yapın istiyorum aslında. Sadece fiillerimizi sizlere söyleyeceğim ve ayrıca birkaç tane cümleyi de beraber kurarız. İlk kolonumuza Fransızcanın en çok kullanılan elli tane fiilini koydum. Burada eksiklikler olabilir, fazlalıklar olabilir veya “Uluhan Hocam, benim her gün kullandığım bir tane fiil var. Neden bunu koymadınız” da diyebilirsiniz. Bu sadece Fransızcanın binlerce fiil içerisinden elli tanesi. Tabii ki içerisine koymadığımız bir sürü fiil var.

Dilerseniz öncelikle kolonlardan sizlere bahsedeyim. İlk kolonumuzda Fransızca fiiller var, en sol tarafta elli tane. Bir yan tarafında, ikinci kolonda ise Türkçe karşılıkları var bu fiillerin. Onun yanında, üçüncü kolonda ise bu fiilin içerisinde bulunduğun Fransızca cümleler var, örnek cümleler üçüncü kolonumuzda ve en kolonda ise bu çevirdiğimiz, bu yazdığımız Fransızca cümlelerin Türkçe çevirileri bulunmakta. Bu döküman çok önemli ve siz Fransızca öğrenmek isteyen takipçi ve öğrencilerim için aslında çok büyük bir fırsat. Hadi bakalım bu fiiller nelermiş? Fransızcadaki, özellikle de Fransa’daki günlük yaşamda en çok kullanılan elli tane fiili sizler için buraya not aldım.

Avoir fiili :sahip olmak demektir ki eğitimimizde de avoir fiilinin üzerinde çok sıklıkla duruyoruz. Aynı şekilde étre fiili ise olmak demektir. Bu arada bu fiil çevirileri, bu fiillerin tek anlamları değiller. Hatırlarsanız bir tane Youtube videomuz var ve bir tane fiilden bahsediyoruz bu videoda. Bir fiilin tam olarak 48 tane anlamı olduğunu sizlere anlatıyorum. Hangi fiildi bu? “Prendre” fiili. Bu dökümanda prendre fiili için almak yazmışız sadece. Yani buradaki çeviriler, fiilin en sık kullanıldığı anlamları. Mesela avoir fiilinin sadece sahip olmak anlamı yok. Daha birçok anlama geliyor ama en sık kullanıldığı anlam, sahip olmak anlamıdır. O yüzden buraya sahip olmak yazdım. Devam edelim. Venir, gelmek. İls viennent doucement, yavaşça geliyorlar.

Faire – Yapmak

Travailler – Çalışmak

Regarder – Bakmak

Boire – İçmek

Manger – Yemek

Dormir – Uyumak

S’asseoir – Oturmak

S’habiller – Gİyinmek

Acheter – Satın almak

Descendre – İnmek

Jouer – Oynamak

Jeter – Atmak

Rester – Kalmak

Dökümanda bu şekilde devam ediyor. İşte bu dökümanı sizlere hediye olarak vermek istiyorum. Bugünkü dersimizin hediyesi bu olacak. Ne yapacaksınız bu dökümanı? Evinizdeki yazıcıdan yazdıracaksınız veya gideceksiniz kırtasiyeye bu dökümanı çıkaracaksınız ve evinizin bir tarafına koyacaksınız. Çalışma defterinizin arasına koyacaksınız. Gerçekten çok önemli bir döküman. Bu dökümanı görebildiğiniz bir yere koyarsanız git-gel yapa yapa gözünüz bunlara alışacaktır ve bu fiilleri aslında hiçbir efor sarfetmeden sadece göz alışkanlığı olduğu için öğreneceksinizdir. Bu dökümanı https://drive.google.com/file/d/1u1d4… bağlantısına tıklayarak hemen indirebileceksiniz ve yazdırabileceksiniz.

Umarım sizin için yaptığım bu küçük hediyeyi, küçük ama gerçekten çok önemli bir hediyeyi beğenmişsinizdir. Bu doküman sizlere çok yardımcı olacaktır. Eğer ki gelecek derslerimizde bu şekilde Fransızca kelime bilginizi arttırabilecek dokümanlar hazırlamamı, bu şekilde dersler yapmamı istiyorsanız lütfen bunu bana yorumlar bölümünde belirtin. Güzel bir ders oldu, güzel bir doküman oldu sizler için. Umarım bu döküman sizlere Fransızca öğreniminiz boyunca çok yardımcı olacaktır. Online Fransızca Eğitimi programımıza katılmış olsanız da olmasanız da bu doküman sizlere bizim hediyemizdir ki zaten eğitimlere katılan arkadaşlarımızın elinde o kadar çok doküman var ki sıralasanız kitap yaparsınız. Kendinize çok iyi bakın arkadaşlar. Bir sonraki dersimizde, Instagram sayfamızda veya Whatsapp numaramız üzerinden görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This