fbpx

Ne kadar zamanda A2 Seviyesine Gelinir

Nis 8, 2021Uncategorized

Arkadaşlar selamlar. “Uluhan Hocam, ne kadar zamanda ben bu Fransızcayı öğreneceğim? İki ay mı, iki sene mi, on sene mi yoksa yarın konuşmaya başlayabilecek miyim?” İşte bu bana sorduğunuz soruların cevaplarını bu metinde vermek istiyorum.

Metin boyunca göreceksiniz ki Fransızca öğrenme zamanınız, aslında birçok parametreye dayanıyor. Bu metnimizde bu parametrelerin sadece iki tanesini sizlere gösteriyor olacağım. Birincisi, ne kadar Fransızca öğrenme isteğiniz olduğu. İkincisi ise nasıl öğrendiğiniz. Bu iki tane parametre arasında sizlere Fransızcayı ne kadar zamanda öğreneceğinizi göstermek istiyorum. Bu arada Instagram sayfamızı hala takip etmiyorsanız, hemen şimdi takibe başlamalısınız. Çünkü her gün yeni üç tane Fransızca kelime paylaşıyoruz. Örnekler veriyoruz. Ayrıca storylerimizde de neredeyse her gün Fransızca ile ilgili sizlere yeni yeni bir şeyler öğretiyoruz. Hadi bakalım, acaba siz bugün Fransızca öğrenmeye başlarsanız ne kadar süre içerisinde, belki de A2 seviyesine gelebileceksiniz?

Fransızca ne kadar zamanda öğrenilir?

İşte bugünkü konumuz bu olacak. Üç ana başlık altında işleyeceğiz. Ne kadar motivesiniz? Nasıl öğreniyorsunuz? Ortalama ne kadarlık bir süre içinde A2 seviyesine gelebilirsiniz? Bu arada az sonra sizlere vereceğim parametreler herkes için aynı olmayabilir veya benimle aynı görüşü paylaşmıyor olabilirsiniz. Ben bunları nerede gördüm, nasıl biliyorum diye soracak olursanız şu anda yaklaşık 8-10 aydır açtığımız online fransızca eğitimlerimize katılan öğrenci sayımız 4200 ü geçti ve ben bu 4200 tane öğrencimin belki de yarısıyla ya telefonda görüştüm, ya Whatsapp hattımız üzerinden yazıştım. Yani durumlarını biliyorum.

Bu öğrencilerimden önce de zaten ben Fransa Bordeaux şehrinde yaşayan birisiyim ve etrafımda bir sürü Türkiye’den, sonradan gelmiş insanlar var. Yani herkes, etrafımdakiler olsun, öğrencilerim olsun Youtube kanalımdaki takipçilerim olsun herkes bir Fransızca öğrenme çabasında. O yüzden kim nasıl öğreniyor, ne kadar sürede öğreniyorlar vs bunları az çok artık tecrübelerimi de katarak biliyorum. Bu bildiklerimden yola çıkarak sizlere bazı veriler vereceğim ve ne kadar sürede Fransızca öğreneceğinizi siz de bu ders sonunda az çok biliyor olacaksınız. Dersin sonunda sizlere ortalama ne kadarlık bir sürede A2 lik bir seviyeye gelebilirsiniz bölümünde bir grafik vereceğim. Bu grafik üzerinde kendinizi bulun ve ortalama ne kadarlık bir süre içerisinde Fransızcayı öğrenebileceğinizi görebileceksiniz A2 seviyesine kadar

Öncelikle ne kadar motivesiniz?

İlk parametremiz bu olacak. Bunu üçe ayıracağız. Niçin Fransızca öğrenmek istiyorsunuz? İhtiyaç için öğrenmek, zevk için öğrenmek veya gelecek için öğrenmek. İhtiyaç için öğrenmek özellikle de Fransa’ya sonradan gelmiş veya sadece Fransız dediğime bakmayın benim, bu Belçika da olabilir, İsviçre de olabilir, Kanada da olabilir. Sonradan gelmiş insanların Fransızca öğrenme zorunluluğu var aslında. Bu bir ihtiyaç. Çünkü Fransızca olmazsa burada düzgün bir şekilde yaşayamazsınız. Zaten bunu yıllardır sizler Fransa’ya, Avrupa’ya veya Fransızca konuşulan herhangi bir ülkeye gelmiş olan sizler zaten biliyorsunuzdur. Burada Fransızca konuşabilmek bir alternatif değil, bir ihtiyaç, bir zorunluluk. Öncelikle ihtiyaç için öğrenmek.

Daha sonra ikinci kategorideki öğrencilerimiz, takipçilerimiz ise zevk için öğrenenler. Türkiye’de yaşıyorlar veya Fransızca konuşulmayan herhangi bir ülkede yaşıyorlar. İkinci bir dilim, üçüncü, dördüncü, beşinci bir dilim olsun, bu da Fransızca olsun diyenler.

Üçüncü kategoridekiler ise aslında ihtiyaç için ve zevk için öğrenenlerin bir karışımı olan ileride yeni bir dil öğrenmek bana bir şeyler katacaktır diyen, özellikle de gençlerimiz. Gelecek için öğreniyorlar. Hem ihtiyaç, hem de zevk arasında bir karışım bu.

Daha sonra ikinci parametreye geçelim.

İkinci parametremiz çok önemli bir parametre. Nasıl öğreniyorsunuz Fransızcayı? Yani tamam, benim Fransızca öğrenmem lazım. İhtiyacım için, zevkim için veya geleceğim için. Bir şekilde öğreneceğim. Daha sonra burada kendinize şu soruyu sorun. Nasıl, ne ile öğreneceğim ben Fransızcayı? Evde oturursak sadece, rutinlerimizden vazgeçmezsek, okul-ev veya iş-ev veya televizyon, yemek, yatmak rutinimizden vazgeçmezsek Fransızcayı tabi ki de öğrenemeyiz. O yüzden ne ile, hangi araç ile siz Fransızcayı öğreneceksiniz. Sadece Youtube videoları ile mi? Fransa’daki dil okullarında mı? Mesela bizim online eğitimlerimizde mi? Kitap üzerinden mi? Yoksa Türkiye’de bulunan üniversitelerde mi? Nasıl öğreneceksiniz? Bu arada bu kategorilerin içerisine Türkiye’de bulunan özel Fransızca okullarını veya özel ders verenleri maalesef koymadım çünkü bunların tam olarak ne kadar ağırlıkta sizlere Fransızcayı öğrettiklerini çok fazla bilmediğim için. O yüzden bunları kategorilerimiz arasına eklemedim. İki tane parametremiz var.

Şimdi sizden istedim bu iki tane parametre arasında kendinizi öncelikle bir bulun. Ben neden Fransızca öğrenmek istiyorum ve nasıl öğreneceğim? İkisinin arasında kendinizi bulduktan sonra üçüncü aşamaya geçiyoruz. Ortalama olarak söylüyorum, ne kadar sürede A2 seviyesine gelebilirsiniz? Ortalama diyorum, yani iki ay dediğime bakmayın bu bir ay da olabilir, üç ay da olabilir. Ortalama olarak vereceğim bunları size. Şöyle bir grafik çıkacak karşımıza (grafik tablosu gösterir).

Öncelikle ihtiyaç için öğrenenler.

Mesela kendinize diyeceksiniz ki “ben ihtiyaç için öğreniyorum Fransızcayı”. Nasıl öğreniyorsunuz? Hepsini ben tek tek sizlere söyleyeceğim. İhtiyaç için öğrenenler ve Youtube videoları ile öğrenenler. İhtiyaç için öğrenenler, kitap ile öğrenenler. İhtiyaç için öğrenenler, online eğitimlerimizde öğrenenler. İhtiyaç için öğrenenler, Türkiye üniversitelerinde öğrenenler. İhtiyaç için öğrenenler, Fransa’daki dil okullarında öğrenenler. Bunları bu şekilde ayıracağız.

Daha sonra zevk için öğrenenler. Zevk için Youtube videoları ile öğrenenler, zevk için kitap üzerinden öğrenenler, zevk için online eğitimlerimizden öğrenenler, zevk için Türkiye üniversitelerinde öğrenenler, zevk için Fransa’daki dil okullarında öğrenenler.

Son olarak gelecek için Youtube videolarıyla öğrenenler, gelecek için kitap üzerinden öğrenenler, gelecek için online eğitimlerimizde öğrenenler, gelecek için Türkiye üniversitelerinde öğrenenler ve gelecek için Fransa’daki dil okullarında öğrenenler. Bunları bu şekilde ayırdık ve karşısında tecrübelerimden yola çıkarak ne kadar sürede A2 seviyesine gelebileceğinizi gösteriyorum sizlere. Biraz karışık gelebilir ama şimdi üzerinde duracağız.

Ufacık bir incelemede bulunalım.

Mesela, ihtiyaç için sadece Youtube videoları üzerinden öğrenmeye kalkarsanız kalkarsanız yaklaşık bir senede öğrenirsiniz. İhtiyaç için kitap üzerinden öğrenmeye kalkarsanız, mesela benim bir kitabım çıkıyor. Fransızca A1-A2 seviye bütün gramerleri, bütün öğrenmeniz gereken şeyleri sizlere kitapta öğretiyorum. Bu kitabın çıkması yaklaşık iki ayı bulur. Yani 2021 yılının ocak ayının sonuna kadar çok büyük ihtimalle kitabım piyasaya çıkacaktır. Mesela kitabım üzerinden öğrenmeye kalkarsanız ihtiyaç için hemen hemen altı ayda öğrenirsiniz.

Daha sonra online eğitimlerimizde öğrenmeye kalkarsanız ve ihtiyacınız varsa, mesela Fransa’da, Avrupa’da yaşıyorsanız ve online eğitimlerimiz üzerinden Fransızcayı öğreniyorsanız yaklaşık olarak iki ay gibi bir sürede öğrenebilirsiniz A2 seviyesine kadar. Üniversitelerde, yani burada çok fazla bir örneğimiz yok aslında çünkü ihtiyaç için öğrenen ve Türkiye üniversitelerinde öğrenen çok fazla öğrencim yok ama onlardan aldığım duyum ile yaklaşık iki sene gibi bir sürede öğrenebiliyorlar ve aynı şekilde ihtiyaç için Fransa’daki dil okullarında yaklaşık iki sene kadar sürüyor. Neden? Çünkü sizler Fransa’ya geldiğiniz zaman Fransa hükümeti sizleri yaklaşık 300 saat ile 400 saat arasında bir dil kursuna gitmeye zorluyor.

Bu dil kursları çok kaliteli, çok güzel dil kursları yalnız burada bir problem var. Dil kurslarında sizlere Fransızcayı öğreten öğretmenler Fransız öğretmenler. Yani, tabiki de size her şeyi olması gerektiği gibi öğretiyorlar ama acaba siz anlıyor musunuz? veya anlayıp anlamadığınızı nasıl test ediyorsunuz? veya aklınıza bir soru geldiğinde sorunuzu öğretmene sorabiliyor musunuz? Öğretmen sorunuzu anlasa da öğretmenin verdiği cevabı anlayabiliyor musunuz?

İşte burada bir sürü parametre var.

Bu parametrelerden bir tanesi bile yanlış olursa maalesef Fransızcanın en temel konularını anlamıyorsunuz. Fransızcanın temeli zayıf olunca da ileri seviyeleri de maalesef en alt seviye gibi zayıf oluyor. Bu size biraz inanılmaz gelebilir ama Fransa’ya 40 sene önce gelen insanları tanıyorum ve 40 senedir A2 seviyesine gelememiş maalesef çok fazla insan var. Neden? Aslında bunların sebepleri çok açık. Birincisi size söylediğim gibi Fransa’daki okulların Fransızcayı aslında bir türlü öğretememesi. İkincisi ise bizim sonradan gelen komşularımızın, Türkiye’den gelenlerin maalesef zamanları olmaması. Çünkü çok çalışıyoruz.

Zevk için öğrenenler ise, sadece Youtube videoları üzerinden öğrenmeye kalkarsanız yaklaşık iki senede öğrenebilirsiniz. Fransızca Kitap üzerinden öğrenmeye kalkarsanız hemen hemen bir sene, online eğitimlerimizde yaklaşık altı ay gibi bir sürede öğreniyorsunuz. Türkiye üniversitelerinde bir sene kadar sürüyor ve son olarak Fransa’daki dil okullarında ise maalesef bilmiyoruz çünkü zevk için Fransa’ya gelen ve Fransa’daki dil okullarına giden çok az kişiyi tanıyorum.

Gelecek için öğrenenler ise hemen hemen ihtiyaç için öğrenenlerle aynı.

Tek fark mesela, özellikle de bu Fransa’daki dil okullarında gelecek için gelenlere çok fazla rastlamadım maalesef. O yüzden onu bilmiyorum. Diğerleri ihtiyaç için öğrenmek olanla aynı çünkü gelecek için öğrenmekle ihtiyaç için öğrenmek arasında çok fazla bir fark maalesef yok.

Burada kendinizi bulun. Öncelikle neden öğrenmek istediğinizi bulun. Daha sonra nasıl öğrendiğinizi bulun ve daha sonra da hemen hemen karşısında ne kadar süre içerisinde öğrendiğinizi anlayabilirsiniz. İşte şu ana kadar edindiğim öğrencilerim, çevremde yaşayan insanlar, Instagram takipçilerimden yola çıkarak hemen hemen ne kadar süre içerisinde ne kadar Fransızca öğrenebileceğinizi, A2 seviyesine gelebileceğinizi sizlere bu dersimizde göstermiş oldum. Özellikle de online eğitimlerimize katılan özellikle öğrencilerimden çok fazla motive olanlar bir buçuk ay gibi bir süre içerisinde A2 değil, B1 ve B2 yi bile bitirebildiler. Mesela bir öğrencim var.

Günde yaklaşık sekiz saatini ayırarak bir buçuk iki ay gibi bir süreç içerisinde B2 seviyesine kadar olan bütün derslerimizi bitirdi ve gerçekten şu andaki Fransızcası inanılmaz iyi. Sizler de bana yorumlar bölümünde ne kadar sürede A2 seviyesine gelebileceğinizi bizim tablomuzdan, şemamızdan yola çıkarak söyleyebilirsiniz ve hep beraber bu konuyu yorumlarımızda tartışabiliriz. Bir sonraki videomuzda “Uluhan Hocam lütfen bununla ilgili bir ders yapar mısın?” diyeceğiniz bir konu varsa bunu da bana yorumlarda belirtebilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın. Haftalık blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This