Conjugaison Fiil Çekimleri

Nis 1, 2021Uncategorized

Sevgili arkadaşlar, hepinize selamlar. Bugün web sitemiz üzerinden sizlere sunduğumuz yeni bir, özellikle de Fransızcanızı hızlı bir şekilde geliştirebilmek için yaptığımız yazılımdan, web sitemize eklediğimiz bir özellikten bahsetmek istiyorum. Bu özellik Fransızca öğrenmek isteyen veya Türkçe konuşan veya konuşamayan bütün dünyadaki herkesin ihtiyacı olan ve gerçekten olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

Zaten şu anda beni takip ediyorsanız çok büyük ihtimalle Fransızca öğrenmek veya Fransızcanızı geliştirmek istiyorsunuzdur. O yüzden web sitemize koyduğumuz bu yeni yazılım, bu yeni özellik sayesinde Fransızcanızı geliştirirken daha az zorlanacaksınız. Web sitemiz üzerinde gerek online eğitimlerimiz, gerekse yeni koyacağımız yazılımlar ile sizlere bu şekilde Fransızcayı daha kolay ve evinizin ortamında öğretmeye devam ediyoruz. Videonun sonunda sizlere çok yakında yapacağımız yeni projelerimizden de bahsetmek istiyorum. Gerçekten çok güzel ve tamamen sizlerin bizlere önerdiği projelerimizden yola çıkarak yaptığımız planlarımız var. Bunları size açıklayacağım arkadaşlar, dersin sonunda. Şimdi size nasıl bir yazılım oluşturduğumuzu göstermek istiyorum.

Fransızca Fiil Çekimleri

Sizlere bahsetmek istediğim yazılımımız conjugaison yazılımı. “Conjugaison ne demek ben zaten biliyorum Uluhan Hocam” dediğinizi duyar gibiyim ama bu sizin bildiğiniz conjugaisonlardan değil. Neden değil? Birincisi bunu ben size sunuyorum web sitemizde. Uluhan Hoca’nın size sunduğu hiçbir zaman diğerlerine benzemez. İkincisini de zaten counjugaisonu gösterirken anlatacağım sizlere.

Öncelikle conjugaison nedir diye ufak bir üstünden geçelim. Conjugaison, fiil çekimi demektir. Mesela ufacık bir örnek vereceğim sizlere. Türkçemizde bir tane fiil bulalım. Hangi fiili kullanalım? Gelmek fiili. Gelmek fiilinden bahsedeceğiz. Mesela Türkçemizdeki zamirlerden bahsedelim. Ben, sen, o, biz, siz, onlar zamirlerimiz. Ben derken ben geliyorum. Sen derken sen geliyorsun. Biz derken biz geliyoruz. Siz geliyorsunuz. Onlar geliyorlar. Bu şekilde kullanıyoruz. Fransızcada da bu durum aynen bu şekilde. Keşke İngilizce gibi olsaydı diyen çok fazla öğrencim var. İngilizcede bir tane çekim var. Bütün hepsinde onu kullanıyorsunuz ama maalesef Fransızcada her zamirin çekimi aynı Türkçede olduğu gibi farklı ve bu bütün zamanlarda farklı. Sadece şimdiki zamanda değil. Geçmiş zamanda, gelecek zamanda, subjonctif, conditionnel, imperatif… Hepsinde farklı. Bunları öğrenebilmeniz gerekiyor ki Fransızcanızı düzgün bir şekilde geliştirin. Bunları ezberlemeniz tabi ki de imkansız.

Ne yapıyorsunuz? fransızcaogreniyorum.net sitesine geliyorsunuz ve conjugaison bölümüne tıklıyorsunuz veya direkt https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ yazıp da aratabilirsiniz. Şimdi biz burada ne yapacağız? Biz burada çekilmemiş fiil kökünü yazacağız.

Çekilmemiş fiil kökü nedir?

Yine gelmek fiilinden bahsedelim. Ben geliyorum dersek, geliyorum çekilmemiş fiil kökü değildir. Çünkü gelmek fiilini çekmişiz biz. Çekilmemiş fiil kökü “gelmek”tir. Çekmemişiz daha. Gelmek. Aynısını Fransızcada da yapacağız. Neydi gelmek Fransızcada? “Venir”. Arama çubuğuna geleceksiniz ve “venir” yazıp “conjuguer (fiili çekimle)” ye tıklayacaksınız ve burada gelip size fiili çekimlenecek. Burada, karşınızda “gelmek” yani “venir” fiilinin geçmiş zaman, gelecek zaman, şimdiki zaman… Bütün zamanlardaki çekimleri var. Ayrıca, fransızcaogreniyorum.net web sitesinde bulunan conjugaisonu diğer web sitelerinde bulunan conjugaisondan ayıran nedir, onlardan da bahsedeceğim.

Biz size conjugaisonları sadece Fransızca olarak vermiyoruz. Bir fiili öğrenirken, o fiilin birinci tip fiil mi, ikinci tip fiil mi ya da üçüncü tip fiil mi olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Fransızcada üç tip fiil vardır. Kolay fiiller, orta derece kolay fiiler, zor fiiller diye üç tip fiil vardır ve bir fiilin çekimlerini ezberleyebilmeniz, öğrenebilmeniz için o fiilin hangi kategoride olduğunu bilmeniz gerekiyor. İşte biz burada bunu size söylüyoruz. Bu “venir” fiili üçüncü grup bir fiildir. Daha sonra ne diyoruz başka? “Etre” yardımcı fiili ile çekimlenir. Bu da çok önemli. Bunu size burada Türkçe vermemiz gerçekten sizin için altın gibi. Çünkü bunu Fransız sitelerinde gördüğünüz zaman anlamakta zorlanıyorsunuz. Çok zor oluyor çünkü ama Türkçe olarak sizlere verdiğimiz zaman bunları öğrenmek çok daha kolay.

İndicatif, normal zamanlardır. Présent, şimdiki zaman. Passé simple, geçmiş zaman. Böyle zamanları da sizlere gösteriyorum ki eğer ihtiyacınız olursa, bir cümle kurmak isterseniz Fransızcada bizim web sitemize gelip aradığınız zaman karşınıza çıkacak olan sonuçları bu şekilde karşılaştırabilirsiniz. Présent, şimdiki zaman, geliyorum (je viens). Passé simple, geçmiş zaman, (je vins) ama passé simple modern Fransızcada kullanılmaz. Eski Fransızcada kullanırdı ve bunun çekimleri gerçekten çok zordu. Passé simple öğrenmenize gerek yok. Ben bunu size söyleyebilirim. İmparfait, geçmiş zaman ama buradaki anlamı “geliyordu” örneğindeki gibi geliyordum  (je venais).

Futur simple, gelecek zamanda geleceğim (je viendrai). Passé composé, geldim (je suis venu). Passé antérieur, bunu yine kullanmıyoruz. Yine geçmiş zamandan bahsediyoruz burada. Yine passé simple gibi passé antérieur da şu anki Fransızcada kullanılmıyor. O yüzden bunu ezberlemenize, öğrenmenize gerek yok. Plus-que-parfait, geçmiş zamanın geçmiş zamanı yani gelmiştim (j’étais venu). Bakın burada gelmiştim diyoruz. Futur antérieur ise gelecek zamanda olmuş ama bitmiş olaylardan bahsetmek için kullandığımız zamandır. Je serai venu, gelmiş olacağım anlamına gelmektedir. Bunları lütfen not alın. Geliyorum (je viens),  geliyordum  (je venais), geleceğim (je viendrai), geldim (je suis venu), gelmiştim (j’étais venu), gelmiş olacağım (je serai venu).

Subjonctif bölümü. Subjonctif bölümü Fransızcanın A2 sonu B1 başında öğrenilmesi gereken bir konudur. O yüzden burada üzerinde durmak istemiyorum ama tabi ki de Fransızcayı olması gerektiği gibi öğrenmek istiyorsanız belirli bir seviyeye geldiğinizde subjonctif çekimlere de ihtiyacınız olacaktır.

Conditionnel, şartlı çekimdir. Bunu da aynı şekilde B1, B2 seviyesinde eğitimlerimizde sizlere gösteriyorum. İhtiyacınız olacak.

Impératif ise zorunluluk çekimidir. Sadece sen, biz ve siz ile kullanılır. Örneğin viens (gel), venons (gelelim), venez (gelin). Gördüğünüz gibi impératif çekimler.

Ayrıca Fransızcada iki tip fiil daha vardır kendi aralarında. Geçmiş zaman ile kullanılırken. “Etre” yardımcı fiili ile kullanılan fiiller. “Avoir yardımcı fiili ile kullanılan fiiler. Ben burada yaptığımız https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ sitemizde sizlere bunu da gösteriyorum. “Venoir” fiili neymiş? “Etre” yardımcı fiili ile çekimlenirmiş, geçmiş zamanda. Passé composéde. Je suis venu, tu es venu. Gördüğünüz gibi étre yardımcı fiili ile çekiyoruz. Mesela bir tane avoir yardımcı fiili ile çekilen bir şey yapalım.

“Regarder” yapalım mesela. Regarder, izlemek demektir. Neymiş? Birinci grup fiilmiş. Regarder fiili en kolay fiillerden. Öğrenmesi en kolay. Zaten Fransızcanın yüzde seksenbeş fiilleri birinci grup fiillerdir. Avoir yardımcı fiili ile çekimlenir regarder. İki türlü fiil çekimi türü vardır Fransızcada “avoir” ile “étre” ile. J’ai regardé, tu as regardé…

İşte web sitemiz üzerinden size bunları sunuyoruz. Toparlayacak olursak conjugaison birçok Fransız web sitesinde bulunabilir, hatta eğitimlerimizde olsun veya geçmiş zamanda yaptığımız Youtube videolarımızda olsun, ben hep “conjugaison.com” diye bir siteyi kullanıyordum. Güzel bir site, diyecek bir şeyim yok ama bizim web sitemize koyduğumuz conjugaison ile onun arasında özellikle de bizim gibi Türkçe konuşanlar için çok büyük farklılık var. Çünkü biz burada sizlere fiilleri Türkçe de anlatıyoruz.

Çok önemli bir özellik. Özellikle de Fransızcayı Türkçe bilen birileri öğreneceği zaman. Umarım https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ web sayfamızdan yararlanırsınız bütün Fransızca öğreniminiz boyunca. Eskiden Fransızca eğitimi verdiğim öğrencilerim ellerinde conjugaison kitapları ile gezerlerdi. Koca koca kitapların içinde Fransızcanın en çok kullanılan bin tane fiilinin çekimleri vardı. Şimdiki zaman çekimi, gelecek zaman çekimi. Açarlardı, araya araya bulamazlardı. İşte size bu zamanı kazandırmak için ve ayrıca öğreniminiz, eğitiminiz boyunca sizlere Türkçemiz ile de yardım edebilmek için sizlere özel bu https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ web sitemizi sundum ve tamamen ücretsiz sizler için. Herkes için ücretsiz. Bunu kullanmalısınız. Kullanırsanız Fransızcanızı çok daha hızlı bir şekilde geliştirebilip, ilerletebilirsiniz.

Şimdi dersin başında söz verdiğim gibi yakında yapacağımız projelerimizden sizlere bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi zaten online eğitimlerimiz bulunmakta. Sıfır seviyesinden online eğitimlerimize başlıyorsunuz. Evinizin ortamında, sadece cep telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız aracılığıyla eğitimlerimize katılıyorsunuz ve istediğiniz saatte, istediğiniz kadar Fransızcanızı geliştiriyorsunuz ve eğitimler ömür boyu sizinle oluyor. Bu şekilde zaten Fransızcayı yaklaşık bir senedir öğretiyoruz. Bu arada “Uluhan Hoca bu projeler nereden geliyor?” diyorsanız, nereden geliyor biliyor musunuz arkadaşlar? Sizden geliyor. Siz söylüyorsunuz, ben yapıyorum.

Siz “Uluhan Hocam bunu da yapın” diyorsunuz, ben kıramıyorum onu da yapıyorum. Şu ana kadar yaptığım her şeyi sırf siz istediniz diye yaptım. Instagram takipçilerimiz, öğrencilerim istedikleri için yaptım. Mesela online eğitimlerimizi yaptık, daha sonra bir öğrenci dedi ki “Uluhan Hocam online eğitimleriniz boyunca Fransızca yazmasını öğreniyoruz, okuduğumuzu anlamayı da öğreniyoruz ama konuşma kalıyor. Konuşmayı nasıl yapacağız” dedi ve ne oldu? Her çarşamba akşamı eğitimlerimize katılan öğrencilerimizle konuşma toplantısı yapmaya başladık. Bu arada sizlere söylediğim bu projeler bugün tarihiyle var. 11 Aralık 2020 tarihinden itibaren eğitimlerimize katılan her öğrenciyle çarşamba akşamı konuşma toplantısı düzenliyoruz. Sırf sizler istediğiniz için.

Daha sonra yine bir gün kalktınız dediniz ki “Uluhan Hocam, bir kitap yazın. Herkesin kitabı var. Eğitimleriniz var, her şey güzel. Bir kitap yazın” dediniz. Ben her zaman kitaba karşı oldum. Çünkü kitap herkes tarafından, her zaman okunmaz. Alınır, eve konulur. Kalır evde, arada sırada açılır, açılmaz. Unutulur gider, tozlanır. Budur yani kitap ama siz istediniz diye bir kitap yaptım ve yaptığım kitap başka hiçbir kitaba benzemiyor. Çünkü interaktif bir kitap yaptım ben size. Tamamen web sitemiz ile interaktif bir biçimde ilerleyecek bir kitap yaptım ve kitabımız şu an basım aşamasında çok büyük ihtimalle birkaç aya kadar dünyanın her yerinde dünyanın her yerinde sizler için yaptığım bu kitaba ulaşabileceksiniz. Daha sonra bir takipçim geldi dedi ki “Uluhan Hocam, çocuklar için veya eğitimlerden farklı bir şeyler yapmak isteyen insanlar için farklı bir şey yapabilir misiniz?” dedi. Oturduk, düşündük eşimle birlikte.

Ne yapalım dedik?

Daha sonra dedik ki çizgi film yapalım. Sizlere öyle bir çizgi film yapıyoruz ki toplamda nereden baksanız en azından 60 saat ile 90 saat arasında sürecek bir çizgi film ve bu çizgi film sizlere Fransızcayı öğretecek. Sıfırdan başlayacaksınız çizgi filmi izlemeye. Çizgi filmde bir tane ana karakterimiz var. İsmini söylemeyeceğim burada. Karakterimiz Türkiye’den Fransa’ya geliyor ve bu olay aslında 15-20 sene sonra geçiyor.  https://fransizcaogreniyorum.net/ yeni bir eğitim sistemi çıkartmış ve eğitim sisteminde sizin istediğiniz zaman, istediğiniz yerde beliren bir Fransızca öğretmeniniz oluyor bu eğitim sisteminde.

Şimdi bu eğitime kayıt olan bir öğrenci var ve bu öğrenci Fransa’ya geliyor. Fransa’da yaklaşık dört ayını geçirecek ve bu dört ay boyunca fransızcaogreniyorum.net adresinden aldığı eğitim sayesinde istediği zaman Fransızca öğretmenini yanına çağırıyor ve Fransızca öğretmenine sorular soruyor. Fransızca öğretmeni buna dersleri anlatıyor, her şeyi anlatıyor ve bu geçireceği dört ay boyunca sıfır Fransızca ile başlıyor ve Fransızca öğretmeninden aldığı yardımlar ile artık dört ayın sonunda Fransızcasını B2 seviyesine kadar çıkarıyor ve toplamda bu çizgi film 60 saat ile 90 saat arasında sürüyor. Bunu şu anda sizin için yapıyoruz. Bu dünyada bir ilk. Özellikle de hani bunları size sunmam gerçekten aşırı derecede mutlu ediyor. Bu çizgi filmi de çok büyük ihtimalle birkaç aya kadar sizlere sunmuş olacağız.

Daha sonra başka ne projelerimiz var?

Uygulama yapıyoruz. Telefon uygulaması yapıyoruz. Bu telefon uygulaması sayesinde telefonunuz android de olsa, IOS da olsa cep telefonunuza indirebileceksiniz ve bu uygulama sayesinde gerek oyunlar oynayarak, gerek egzersizler, çalışmalar vs yaparak Fransızcanızı geliştireceksiniz. Yaptığımız en büyük projelerden bir tanesi de eğitimlerimize katılan öğrencilere sunacağımız 10000 tane egzersiz. 10000 egzersiz yapıyoruz ve bu egzersizleri eğitimlerimize katılan bütün öğrencilerimize ücretsiz sunacağız.

10000 tane egzersizi, yani günde 10 tane yapsanız 1000 gün sürer. Üç senede bitirirsiniz. 10000 tane egzersiz ne demek? Eğitimlerin yanında her dersten sonra o ders ile ilgili yüz tane egzersiz veriyoruz size. Bir örnek vereyim mesela passé composé dersini işledik. Eğitimimizde passé composé dersini işledikten sonra egzersizlere bir geçiyorsunuz 100 tane egzersiz var önünüzde passé composé ile ilgili. O konuyu anlamamanız imkansız. Ben öyle bir şey yapmak istiyorum ki eğitimlerimize katılan herkez a’dan z’ye kadar her şeyi olması gerektiği gibi anlasınlar. Her şeyi bilsinler. Bilmeden ilerlemesinler. Budur arkadaşlar. Benim amacım bu. Sizlere Fransızcayı en ince detayına kadar, siz evinizin konforundayken alıp önünüze çayınızı kahvenizi kurabiyenizi çerezinizi, açacaksınız eğitimi karşıda izleyeceksiniz, öğreneceksiniz. B

Başka ne projemiz var? Artık o kadar çok projemiz var ki hatırlamıyorum bile. Sözlük yazılımı var. Bu conjugaison gibi sizlere bir sözlük sunacağız web sitemizde ama bu sizlere sunacağımız sözlük var ya dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir sözlük olacak. Yine Türkçe konuşanlara uygun olacak ama sözlük sayesinde o kadar çok öğreneceksiniz ki. Sözlüğü de bekleyin. Gerçekten sözlük için çok heyecanlıyım. Çok güzel bir sözlük olacak. Dünyada görülmemiş bir şey.

Başka bir projemiz de aslında “Monopoly”i biliyorsunuz değil mi?

Monopoly oyunu vardır, hani ailece oynuyoruz. Onun gibi bir oyun çıkarıyoruz ve ailenizle birlikte oturuyorsunuz. Örneğin dört kişilik bir aile düşünelim, dört kişi oturuyor bunun başına bu ailenin hiç Fransızca bilmediğini düşünelim. Oturuyor aile bu oyunun başına. Oyunda devam ederken, oynarken Fransızca öğreniyorsunuz. Fransızca kartlar var, birbirinize Fransızca sorular soruyorsunuz, cevapları kartlarda yazıyor, zarları atıyorsunuz vs… Çok güzel olacak. Düşünsenize ailenizle oturuyorsunuz, oyun oynuyorsunuz ve bütün aile bir anda Fransızca öğreniyor. Yok böyle bir şey arkadaşlar. Bunları size gerçekten sunmak istiyorum.

Eğer ki aklınızda olan bir şey varsa “Uluhan Hocam şunu da yap” dediğiniz bir şey varsa bana yorumlarda bildirin. Söylediğim gibi şu ana kadar ne yaptıysam, gelecekte ne yapacaksam sizlere ne sunacaksam hepsini sizler söylediniz diye yaptım. Sizler bunları “Uluhan Hocam bunu da yapar mısınız?” diye söylediğiniz için yaptım. Dediğim gibi eğer ki varsa “şunu da yap Uluhan Hocam” dediğiniz bir konu bana bildirin yorumlarda. Bunları sizin için yapayım. Kendinize çok iyi bakın. Projelerimiz hakkında sorularınız varsa yine yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca bana direkt Whatsapp numaramız üzerinden ulaşabilirsiniz. Instagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yani bana her türlü ulaşmak isteyen herkes ulaşabilir. Kendinize çok iyi bakın. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın.

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This