B2 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

Tem 8, 2021Uncategorized

Sevgili arkadaşlar selamlar hepinize. Bugün bulmaca çözerek Fransızca öğrenin serimizin son videosunu yapacağız birlikte. B2 seviyesinde neler bilmeniz gerekiyor ve varsayalım ki kendinizi B2 seviyesinde görüyorsunuz.

B2 Seviye Bulmaca Çözerek Dil Öğren

Bugünkü yapacağımız bulmaca sayesinde ve sizler için yapmayacağım ve sizlerin sonra yapacağınız bir bulmaca sayesinde gerçekten seviyenizin B2 mi olup olmadığını test edebileceksiniz. Bundan önceki videolarımızda A1 seviye bulmaca, A2 seviye bulmaca ve B1 seviye bulmaca yapmıştık. Bugün ise B2 seviye bulmaca yapacağız. Az sonra sizlere egzersiz kütüphanemizi göstereceğim. Egzersiz kütüphanemize eğitimlerimize katılan öğrencilerimizin tümü sınırsız erişim sağlayabiliyorlar, böylelikle eğitimde gördükleri konuları gelip egzersiz kütüphanesinde binlerce egzersiz yaparak, kendilerini o konuyu anlayıp anlamadıklarını test edebiliyorlar. 

Neden bu dersi işliyorum?

Çünkü Instagram’da takipçilerim ve öğrencilerim benden bu şekilde videolar çekmemi istediği için bugünkü videomuzun konusu bu olacak, dediğim gibi serinin sonu olacak bu zaten. Bundan sonraki videolarımda bakalım daha neler yaparız… Bu arada Uluhan hocam şu videoyu çeker misin dediğiniz bir video varsa gerek Fransa’daki yaşamla ilgili olsun gerekse Fransızca eğitimlerle ilgili olsun bana yorumlarda yazın arkadaşlar. Çok büyük ihtimalle bundan sonra biraz Fransa’daki yaşam ile ilgili birkaç tane video çekmek istiyorum. Günlük yaşamda Fransa’da nasıl oluyor? Özellikle de Fransa’ya sonradan gelecekler için çok yararlı videolar olacaktır bunlar. Hadi başlayalım, bakalım gerçekten B2 seviyesinde misiniz?

Egzersiz Kütüphanesi.

Egzersiz kütüphanemize hoş geldiniz. Eğer ki eğitimlerimize katıldıysanız, bu egzersiz kütüphanesinin en ince ayrıntısına kadar biliyorsunuzdur çünkü eğitimlerin nerden baksanız belki de yarısı egzersiz kütüphanemizde geçiyor sizler için. Egzersiz kütüphanemizi az bir şey tanıtmak istiyorum sizlere. Bu, eğitimlerimizin yanında sizlere sunduğumuz bir hizmettir. Eğitimlerimize katılan herkes bugün mesela bugün günlerden 12 Mart 2021 tarihinde bu egzersizlerin tümüne ücretsiz erişim sağlayabiliyorlar. Peki ne yapıyorlar burada? Örneğin, öğrencimiz geliyor ve varsayalım ki bugün ne yaptı, Etre ve Avoir konusunu işledi, geliyor ve Etre ile Avoir konusunu seçtikten sonra burada egzersizleri seçip, egzersizleri yapıyor kendisi. Mesela her birinin içerisinde 10 tane soru var. 10 tane Etre ve Avoir Boşluk Doldurma Egzersizini yapıyor, sonrasında Etre ve Avoir Çoktan Seçmeli Soru Egzersizini yapıyor, sonrasında Etre ve Avoir Düzgün Cümle Kurma Egzersizini yapıyor ve en önemlisi Etre ve Avoir Dikte Egzersizleri yapıyor. Bu egzersizlerin tümü sadece A1 seviye Etre ve Avoir dersiyle ilgili. Bu bittikten sonra geliyor ve diğerlerini yapıyor ve yaptığı her şey bütün egzersizlerde aldığı puanlarını, kendisi test edebiliyor. Mesela burada A1 à, à la, au, aux konusu örnek yapılan bazı testler var. Eğer 100 puan alındıysa 10 soruda 10’uda doğru bilinmiş, 50 puan 5 tanesi doğru bilinmiş, 10 puan alındıysa 10 sorudan 9 tanesi yanlış bilinmiş, 70 puan ise 10 sorudan 3 tanesi yanlış bilinmiş. Mesela bu şekilde profili olan bir öğrencimin, ben gidip eğitim videosunu tekrar izlemesini ve tekrardan gelip bu eksik yaptığı egzersizleri düzeltmesini istiyorum mesela. Böylelikle hemen hemen her egzersizden 70’le 100 puan arasında aldıysanız demek ki o konuyu artık anlamışsınız demektir ve bir sonraki konuya, A1 Combien konusuna geçebilirsiniz.

Bugünkü konumuzsa B2 seviye bulmaca yapacağız. Öncelikle sizlere videonun altında bulmacanın bağlantısını vereceğim. Hemen videonun altında bağlantıyı bulabileceksiniz. https://fransizcaogreniyorum.net/egzersizler/ Web sitemize gireceksiniz ve burada sağ tarafa tıklayıp, en aşağıya gelip B2 Seviye Genel Konulara basacaksınız ve burada ziyaretçilerimize açık 2 tane bulmaca egzersizi göreceksiniz. Şimdi bulmacayı yapmaya başlayalım, yalnız bunları da açmayı unutmayın. 

( https://fransizcaogreniyorum.net/conjugaison/ ve https://fransizcaogreniyorum.net/sozluk/ )

Gerek Fransızca eğitimlerimiz boyunca gerekse Fransız okuluna gidiyorsanız hem conjugaison hem de sözlükten yararlanmanız gerekiyor. Gerçekten bunlar Fransızca öğrenenler için olmazsa olmaz ve bunların tümü herkese açık arkadaşlar. Bunlara erişebilirsiniz.

Öncelikle açıklamaları okuyalım, açıklamalar çok çok önemli. “Bulmaca çözerken cep telefonu üzerinden Masaüstü Görünümünü aktif etmeyi unutmayınız. Kelimelerin arasına boşluk koymayınız. Aksan veya noktalama işareti kullanmayınız. İyi eğlenceler!” denilmiş. Gerekli uyarılar yapılmış burada arkadaşlar. Sizler de cep telefonu üzerinden Masaüstü Görünümünü açtıktan sonra bulmacaya giriş sağlayın. Üzerine tıkladığınız zaman açılan sayfada Bulmacayı Çözmek İçin Tıkla! ’ya basacaksınız. Diğer yaptığımız bulmacalara göre bir tık daha zor olacak bu, zaten belli bakarsanız. Uzun uzun cümleler yapacağız, kelimeler yapacağız. 1 numaralı bulmacayı birlikte yapacağız, 2 numaralı bulmacayı ise tamamen size bırakacağım. Siz kendiniz yapacaksınız. Hadi bakalım hep beraber yapalım.

B2 Seviye Bulmaca Çözüyoruz.

1.” Tu vas aller chez le dentiste? J’ … (oraya giderim)” “Tu vas aller chez le dentist” “Sen dişçiye gidecek misin?” anlamına geliyor ve burada da cevap olarak oraya giderim diyeceğiz ve burada bir kısaltma kullanılmıştır. Oraya giderim de ki “oraya” dediği chez le dentiste olacak ve buradaki kısaltma “y” kısaltmasıdır. Oraya giderim derken “J’y vais” şeklinde bunu yazmamız lazım. 1 numaraya “J’y vais” yazacağız.

  1. “Aimez-vous les crevettes?” “Karidesleri sever misiniz?” denmiş ve cevap olarak “Oui (evet) onları severim.” Onları severim derken “Je les aime” şeklinde cümleyi kurmamız lazım. 2 numara “Oui, je les aime” şeklinde bunu yazıyoruz.
  2. “Je ne comprends pas l’exercice. Je … (onu anlamıyorum)” aslında burada onu anlamıyorum dediği zaman arkadaşlar “onu” derken burada exercise’den bahsediyor ve exercice masculin bir kelimedir. Neden masculin mi feminin mi olduğu önemli çünkü burada bir kısaltma yapılmış. “Onu anlamıyorum derken” “Je la comprends pas” veya “Je le comprends pas” şeklinde cümle kurabiliriz. Buradaki seçeneğin le mü yoksa la mı olacağını kısaltmasını yaptığımız kelime belirleyecek. Burada kısaltmasını yaptığımız kelime l’exercice kelimesi bu masculin bir kelimedir. 3 numaraya “Je ne le comprends pas” şeklinde bunu yazacağız. Dikkat edin, bulmacayı doldururken aralarına boşluk vb… hiçbir şey koymuyoruz.
  3. “C’est l’arbre” … (görmüş olduğum) burada tanıtım yapıyoruz. Görmüş olduğum arbre(ağaç) yani 4 numara “C’est l’arbre que j’ai vu” “Görmüş olduğum ağaç” demektir.
  4. “Tu connais la fille … ici? (Burada ikamet eden)” ikamet etmek, habiter fiilidir. Burada ikamet eden kızdan bahsediyoruz, yani bu cümlede o boşluk olan yere “Tu connais la fille qui habite ici?” şeklinde bunu yazmamız lazım, yani 5 numaraya “qui habite” yazacağız. 

(“Qui habite” boşluğa sığmadığından.) 5 numara kalsın 6’ya geçelim belki 5 numaranın cevabı farklıdır. 5 numarada ne yazdığımızı bir dahaki sayfada bakarız.

  1. 6. “Le professeur aime le sujet … (Bahsettiğimiz konu)” bizim bahsettiğimiz konu. Bahsetmek demek parler de “Parler de” bir şeylerden bahsetmektir ve bunu kısalttığımız zaman dont kullanmak zorundayız. Dont.(Harfleri heceler.) “Le professeur aime le sujet… burada iki tane doğru cevap olabilir; dont nous parlons veya dont on parle olur. 6 Numara: “dont on parle” şeklinde bunu yazabiliriz. Dont nous parlons buraya (bulmaca karelerine) sığmaz, böyle “dont on parle” yazılacak. 
  2. C’est leur cours … difficile. ” (Zor olan) “Zor olan onların dersidir.” “C’est leur cours qui est difficile.” Şeklinde bunu yazmamız lazım. 7 Numaraya, “C’est leur cours qui est difficile.” Bu arada Uluhan Hoca ne diyor? Nedir bu dont’lar, qui’ler, que’ler vb…  diyorsanız, demek ki daha seviyeniz B2 değildir. Bundan önceki yaptığımız B1, A2 ve A1 seviye konularına gidip bakabilirsiniz. 
  3. “La télévision… n’ est plus disponible. (Görmüş olduğumuz)” Yani “Görmüş olduğumuz televizyon artık müsait değil.” veya “artık mevcut değil.” anlamına geliyor bu 8 Numara. “La télévision qu’on a vue” şeklinde yazabiliriz veya “La télévision que nous avons vue n’est plus disponible. şeklinde bunu yazabiliriz. La television que nous avons vue yazalım. Burada (bulmacada) çünkü çok fazla şey (bulmaca karesi) var galiba. Nous avons vue doğru olacak. “La télévision que nous avons vue n’est plus disponible.” “Görmüş olduğumuz televizyon artık disponible (müsait) değil.”
  4. “C’est la ville … (yaşayacağınız).” Gelecek zamandan bahsediyoruz, yaşayacağınız. “C’ est la ville où” neden dedik burada, çünkü bir yerden bahsediyoruz. “C’est la ville où (yaşayacağınız) vous vivrez.” olacak. 9 Numara ; où vous vivrez olacak, bu şekilde bunu (cümleyi) yazabiliriz. 
  5. Elle a la voiture…(Hayalini kurduğum) Hayal kurmak demek rêver de fiilidir. Mesela “Tatile gitmenin hayalini kuruyorum.” derken “Je rêve de partir en vacances.” şeklinde cümle kurarız. Her zaman rêver de şeklinde kurarız ve bu rêver de fiilini kısalttığımız zaman dont kullanmak zorundayız. Hemen yapalım, “Elle a la voiture dont je rêve. ” şeklinde bunu yazabiliriz.

Bu arada 5 Numara’ da hala sorun var mı? Tu connais la fille qui 5 Numara’ya bir sonrakinde bakalım. Eğer ki bir sorun varsa 5 Numara’da videodan sonra bunu hemen düzeltirim ve karşınıza sorunsuz bir şekilde sunarım size. 

Cevapları Kaydet diyeceğim ve çok büyük ihtimalle Cevapları Kaydet dediğim zaman, cevaplarda 5 Numara’yı eksik bıraktığım için zaten illa yanlış var diyecektir. Böylelikle 5 Numara’ya bakarız. Bakın, “Hatalı cevapladığınız kısımlar var. Sonuçlarınızı kontrol ediniz!” diyor. Ve bakın, 5 Numara’daqui vit” denilecekmiş. Aslında bir sorun yok çünkü habiter “ikamet etmek” demek. Aynı şekilde vivre de hem “yaşamak” hem de “ikamet etmek” demektir. Mesela “Je vis dans cette maison.” veya “Je vis dans cet appartement.”, “Je vis dans cette ville.” şeklinde cümleleri kullanabiliriz. “Bu apartmanda yaşıyorum”, “Bu apartmanda ikamet ediyorum” gibi bunu Türkçeye çevirebiliriz. O yüzden “qui vit” demişiz, yani çevirmemize gerek yok. Bakın, sizler de aynı şekilde bunları yaptığınız zaman bir sonraki sayfada eğer ki, hata yaptığınız bir tane bile harf olursa bu hatayı alacaksınız, bu yazıyı göreceksiniz karşınızda ve burada bulmacanın doğru cevaplarını göreceksiniz, aşağıda ise sizin verdiğiniz cevapları göreceksiniz.

Çeşitli Fransızca Öğrenme Metotlarımız

Umarım birlikte geçirdiğimiz bu 16-17 dakika içerisinde sizlere bir şeyler katabilmişimdir. Dediğim gibi bulmacanın sadece bir tanesini birlikte yaptık, ikinci bulmacayı tamamen size bırakıyorum. Gidip bulmacayı kendiniz yapın ve hatta dilerseniz bulmacayı daha yapmadan, eğer ki evinizde bir yazıcı varsa bu bulmacayı yazıcıdan yazdırıp, daha sonra eskiden gazete kupürlerinde yaptığımız gibi, gazete sayfalarına yaptığımız gibi, bulmacayı elle yapıp daha sonra gelip web sitemiz üzerinde kontrol edebilirsiniz. 

Bunu, bu bulmacaları egzersizlerin yanında sizlere sunmamın sebebi, Fransızcayı öğretirken size sadece bir tane öğretim metoduna sahip olmak istememem. Her ne kadar metotlarımızı geliştirebilirsek sizler bir metottan sıkıldığınız zaman diğerine geçip, yine Fransızca öğreniminizi durdurmadan, farklı metotlar üzerinde Fransızca öğrenmeye devam edin diye. Artık devir değişti, Fransızca öğrenirken bile ne bir okula gitmeye ihtiyacınız var, ne o zamanlarınızı Fransa’ya özellikle de sonradan gelenler 400 saat, 300 saatlerinizi OFII (Office Français de l’Immigration et de l’intégration)’ nin verdiği o okullarda geçirmenize, boşa harcamanıza artık gerek yok. Zaman değişti. 

Kendinize çok iyi bakın, bir sonraki videomuzda, egzersizlerimizde, Instagram sayfamızda veya Fransızca eğitimlerimizde görüşmek üzere. Şimdilik hoşça kalın.

 

Facebook sayfamızı takip edin

Son paylaşımlarımız

Share This